Sözcü Plus Giriş
GALERİ Çocuk beslenmesinde en sık yapılan hatalar 19 Mart 2018 03:01
1 Çocuk gelişiminde hemen herkesin dile getirdiği bilgiler vardır. Sütün gelişime etkisi, et ve kemik suyunun faydaları gibi. Peki ya bütün bu söylenenler yanlışsa? İşte çocuk beslenmesinde en sık yapılan hatalar...
2 Ceviz, badem ve fındık faydalıdır: Bu tür besinler bebeklerde sıklıkla alerji oluşturabilir. Bebekler için özellikle 3 yaşından önce verilmesi kuruyemişin solunum yoluna kaçması gibi sıkıntılara sebep olabilir.
3 Ne kadar süt içerse o kadar iyi: Bir yaşından büyük çocuklarda günde 500 ml'den fazla süt tüketimi yalnızca beslenme hatasıdır. Aşırı süt tüketimi, demir eksikliği ve kabızlığa sebep olabilir.
4 Meyve yerine meyve suyu: Çocuğunuzun bir bardak portakal suyu içmesinden ise portakal yemesi daha sağlıklıdır. Böylesi sindirim sistemi için daha yararlı olacaktır.
5 Et ve kemik suyu vermek: Anneler genelde et suyu ve kemik suyunun en az et kadar faydalı olduğunu düşünür. Oysa ki çocuklara esas yedirilmesi gereken etin kendisidir. Kıyma ya da et püresi şeklinde de yedirilebilir. Aşırı kemik suyu kullanımı kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyerek erken yaşta kolesterol gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Tüketilirken ölçülü ve dikkatli olunması gereken kemik suyunu, çocuklarınıza kontrollü içirmelisiniz.
6 Tv karşısında yemek yiyebilir: Tv yada başka bir şeyle meşgulken çocuk yediğinin tadını alamaz. Bu durum hem yiyecekten uzaklaşmasını hemde anti-sosyal olmasına sebep olur.
7 Ev yemeklerinin suyu besleyicidir: Bebeğiniz esas 1 yaşından küçükse yetişkinler için hazırlanan salçalı, tuzlu besinlerin verilmesi zararlı olabilir. Aşırı tuz, bebeğin böbreklerinde sodyum yükü oluşturur ve şeker, tansiyon ve obezite riskini arttırır.
8 Yiyecekleri bulamaç olarak vermek: Annelerin en sık yaptığı hatalardan birisi bebeklerine verecekleri yiyecekleri karıştırıp vermektir. Bu durum çocukların farklı tatları engellemesine sebep olur.
9
10 Bebeklere bal vermek: Bir yaşından önce kesinlikle verilmemesi gereken bir gıdadır bal. Botulismus adlı zehirlenmeye sebep olabilen bal, alerjiye de sebep olabilir.