Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocukla güvenli bağ kurmak istismardan koruyor
Çocukla güvenli bağ kurmak istismardan koruyor
Çocuklara yapılan cinsel istismar, çok sık gündeme gelen ve önlenmesi için toplumun sorumluluk üstlenmesi gereken bir sorun. Bu problemin çözümü için Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten’in söyleyecekleri var…
Yaşam 21 Ocak 2018 - 04:01

İyi dokunma ve kötü dokunma öğretilmeli

Çocuklara öncelikle iyi ve kötü dokunmanın farkı anlatılmalı. Çevrelerindeki insanların yanına ailesinin izni olmadan gitmemesi gerektiği söylenmelidir. Vücudunun ona özel olduğu ve başka hiç kimsenin dokunamayacağı bölgelerinin olduğu anlatılmalıdır

İstismar tanıdık insanlardan geliyor

İstismar konusunda Türkiye'de yapılan araştırmalar, çocuğa istismar uygulayan kişilerin çoğunlukla tanıdık olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle çocuklara önce istismarın sadece yabancı insanlar tarafından değil, sevdiği kişiler tarafından da yapılabileceği öğretilmeli.

Aile hangi davranışlarını gözlemlemeli?

Okul öncesi dönem çocuklarında uyku ve iştah alışkanlıkları, dışa vuran davranışları, oyuna olan ilgisinde değişiklikler, cinsel konulara ilgide yaşından beklenmeyen artış gibi özellikler aileler için önemli işaretlerdir.