Sözcü Plus Giriş
GALERİ Çocuklar da artık bir beyaz yakalı kadar yoğun! 29 Aralık 2018 05:40
1 500’ü Türkiye’den olmak üzere 7 farklı ülkeden 3 bin 500 ebeveynle yapılan görüşmelere göre çocuklar okul döneminde bir çalışan kadar yoğun tempoya sahip olduğu ortaya çıktı.
2 Boomerang TV yaptığı araştırmayla 4-7 yaş arasındaki çocukların yoğun temposunu ve eğlence alışkanlıklarını inceledi. Araştırmaya katılan 10 ebeveynden 7’si çocukların okul döneminde rahatlamak için yeterince zamanı olmadığını ve yorgun düştüğünü belirtti.
3 Ankete katılanların yüzde 46’sı “Çocuğunuz sizin kadar yoğun bir hafta geçiriyor mu?” sorusuna “Evet” derken, yüzde 8,8’lik kesim “Aynı yoğunluktayız” yanıtını verdi. Yüzde 45.2’si ise çocukların daha az yoğun olduğuna inandığını belirtti.
4 Büyükşehirler ayrı ayrı değerlendirildiğinde İstanbul’daki ebeveynlerin yüzde 54.8’i, İzmir’deki ebeveynlerin ise yüzde 59.7’si “Evet ya da aynı yoğunluktayız” yanıtlarını seçti. Ankara’da ise yüzde 59’luk kesim çocukların daha az yoğun olduğunu söyledi.
5 Araştırma; okul, dersler ve etkinliklerle yoğun bir tempo içerisine giren çocukların rahatlamak için çizgi film izlemeyi tercih ettiğini ortaya koydu. Ebeveynlerin yüzde 81’inin çocuklarının çizgi film izleyerek keyifli zaman geçirdiğini söylediği araştırmada katılımcıların yüzde 44’ü çocukların eğitici programlar izlediğini belirtti.