Çocuklara ameliyat ağrılarını unutturma yolları

Pek çok anne-babanın hayatındaki en zorlu dönemlerden birini, çocuğunun ameliyat masasına yatması oluşturuyor.

Çocuklara ameliyat ağrılarını unutturma yolları

Pek çok anne-babanın hayatındaki en zorlu dönemlerden birini, çocuğunun ameliyat masasına yatması oluşturuyor. Bazen endişe yerini paniğe bırakabiliyor. Ameliyat sonrasında ise yara yerinin ağrısı ve pansuman sıkıntıları başlıyor…

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nden Psikolog Dr. Senem Zeytinoğlu, çocuğun ameliyat öncesi ve sonrasındaki psikolojisinin ailenin tutumundan fazlasıyla etkilendiğini belirterek,  “Çocuğunuzun acısını ve ağrısının nedenini ‘psikolojik' olarak nitelendirmeyin. Durumu küçümsemeyin ama abartmayın da… Benim için ideal aile, çocuğuna ‘Evet, canın acıyabilir ama dayanabilirsin, ben yanındayım, gel şöyle yapalım' diyerek önerilerle çocuğu hazırlayan ailedir” dedi. Zeytinoğlu, ameliyat sonrası ağrılarla baş etmede anne-babalara doğru yaklaşımları anlattı ve önemli tavsiyelerde bulundu.

Destek verin

Ameliyat sonrası süreçte de mümkün olduğunca çocuğunuzun yanında olmaya özen gösterin. Yakınında oturun ve elini tutmak gibi fiziksel temasta bulunun. Yataktan kalkması, duş alması ve yemek yemesi gibi günlük aktivitelerinde yardımcı olun. İlaç tedavilerini geciktirmeyin.

4

Ödüllendirin

Çocuğunuzun ağrılarıyla başa çıkabilmesi sonucunda onu sözel bir şekilde ödüllendirin ve ona küçük hediyeler verin. Örneğin sevdiği bir kitabı alın, lezzetli çikolatalar yemesini sağlayın. Ameliyat süreci bittikten sonra ailece yapabileceğiniz çocuğunuzun sevdiği bir aktivite planlayın.

11

Sevdiği eşyasını yanında bulundurun

Kendisini rahat hissedebilmesi için gereken ortamı hazırlayın, onun özel eşyalarını yanınızda bulundurun. Örneğin; en sevdiği battaniyeyi, oyuncağı hastaneye götürün. Evde de oda sıcaklığını onun isteğine göre ayarlayın, rahatsızlık verecek gürültülerden uzak durmasını sağlayın.

8

Hayali kahramanları devreye sokun

Özellikle okul öncesi dönemde ve ilkokul çağında çocuklar belli hayali kahramanlara hayranlık duyarlar. Örneğin; Süpermen, Örümcek Adam, X-Men gibi. Bu karakterlerin ağrı ve acıyla nasıl baş ettiklerini gösteren bir film veya video izletmek faydalı olacaktır.

13

Ameliyat sonrası ilk geceye dikkat!

Çocuğunuzun uyuması ve dinlenmesi konusunda hassas olun. Özellikle ilk gece uykusu olmak üzere çocuğunuzun uykularının rahat geçmesi için evindekine benzer uygun ortamı oluşturmaya çalışın. Örneğin, hastane odasını kendi odasına benzer bir şekle dönüştürebilirsiniz. Ziyaretçilerin kaygılı konuşmaları ve tutumları da çocuğu olumsuz etkilediği için ziyarete gelenlere mutlaka motive edici konuşmaları konusunda ricada bulunun.