Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocukların iştahını arttıracak öneriler
Çocukların iştahını arttıracak öneriler
Çocuklar söz konusu olduğunda iştahsızlık pek çok anne-babanın yakındığı önemli sorunlar arasında yer alır.
Yaşam 15 Nisan 2016 - 01:32

Çocuklar söz konusu olduğunda iştahsızlık pek çok anne-babanın yakındığı önemli sorunlar arasında yer alır. İştahsız çocukların anne-babaları, zaman zaman çocuklarının yeterli beslenmediği endişesine de kapılabilir.

Çocuklara yemek yedirebilmek kimi zaman ebeveynleri zorlayan bir süreç olabilir. Bu nedenle anneler çocuklarına yemek yedirebilmek için pek çok farklı yola başvurur. Ancak ebeveynler çocuklarına, “Yemeğini yemezsen seni sevmem, sana bir şey almam, seni parka götürmem” gibi ifadeler kullanarak yemek yedirme ve sevgi arasında bir ilişki kurmamalıdır. Yemek yedirmede ısrarcı davranmak çocukta aşırı tepkisel davranışlara ve iştahsızlığa neden olabilir…

Onların da damak tadı var

Çocuğunuza yemek yedirirken sabırlı davranmanız ve çatışmaya girmemeniz çok önemli. Çocuğunuzun yemek süresi 30 dakikayı aşmamalıdır. Çocuğunuza her yemeğin tadına baktırılmalı ancak sevmediği yemekleri bitirmeye zorlamamalısınız. Çocukların da yetişkinler gibi damak tadı olduğunu sakın unutmayın.

Eğlenceli tabaklar hazırlayın

Bir diğer yapılması gereken yemeğin sunumunu değiştirmektir. Çocuğunuz karnabaharı kıymalı, sulu yemek şeklinde tüketmiyorsa fırında, az su ile üzerine kaşar serperek pişirin ve bu şekilde yemesini sağlayın. Çocuğunuz için hazırladığınız tabağı da eğlenceli hale getirin. Tabağına zeytinden göz, havuçtan burun ve domatesten ağız yapabilirsiniz.

Sofranın en küçük üyesi

Dokuzuncu aydan itibaren bebeğinizi de sofranıza dahil edin. Yemek saatlerinde ailece masada olmaya özen gösterin ve yemek yemenin sosyal bir aktivite olduğunun farkına varmasını sağlayın.

Son güncelleme: 06:25 - 15.04.2016
Etiketler