Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklarınızla beraber okuyun
Çocuklarınızla beraber okuyun
Çocuklar anne-babalarıyla kitap alışverişi yapmaya bayılır.
Yaşam 23 Nisan 2016 - 02:24

Çocuklar anne-babalarıyla kitap alışverişi yapmaya bayılır. Eğer okumadıysanız, onlar için önerdiğimiz bu kitapları mutlaka siz de okumalısınız!

Küçük Kara Balık

İranlı ünlü yazar Samed Behrengi'nin en bilinen çocuk kitabıdır ‘Küçük Kara Balık'. Çocuk edebiyatını ve hatta çocuk sinemasını da baştan aşağı etkilemiş bir hikaye anlatır. Bütün İranlı sanatçılar gibi baskı ortamının verdiği bir refleksle özgürlük tutkusuna vurgu yapar Behrengi. Bir ırmakta yaşayan küçük kara bir balık, çevresindekilerin bütün engellemelerine karşın denize yani özgürlüğe açılma tutkusu onu büyük ve tehlikeli bir maceraya sürükler. ‘Küçük Kara Balık', esin kaynağı olduğu ‘Kayıp Balık Nemo'nun aksine daha cesur bir tavırla yazılmıştır. Aslında özellikle 7 yaşından büyük çocuklarınızla birlikte okuyup üzerine uzun uzun konuşabileceğiniz, hem heyecanlı hem de felsefesi çok sağlam bir kitaptır. İçerdiği özgürlük teması yüzünden 12 Eylül zamanında ülkemizde yasaklanmıştı. Kitabın İran'da hâlâ yasaklı olduğu söyleniyor.

Pal Sokağı Çocukları

Ferenc Molnar'ın ölümsüz çocuk romanı dev bir cesaret öyküsüdür… 20'nci yüzyılın başlarında, Budapeşte'te Pal ve Maria sokakları arasında sıkışmış boş bir arsa vardır. O bölgenin tek ve en büyük oyun alanı Pal Sokağı'nın yoksul çocukları bütün oyunlarını orada oynar ve ‘saha' onların idaresindedir. Kırmızı gömlekliler ise ‘saha'yı isteyen diğer çete… Pal Sokağı çetesinin lideri Boka'dır ve tek bir çocuk hariç diğer tüm çocukların bir rütbesi vardır. Aralarındaki en kısa boylu, ufak tefek çocuk olan bu sade er, Nemeçek, grup içinde ciddiye alınmasa da olaylar sırasında yaptıklarıyla diğer herkese örnek oluşturacak yüreklilikte olduğunu kanıtlar. Onurla ve cesaretle tüm zorluklara rağmen ayakta kalmayı bize de öğretir. Çocuğunuza mutlaka okuyun ya da okutturun. Sonu biraz hüzünlü… Hazırlıklı olun.

Çocuklar soruyor, Nobel'liler cevaplıyor

Nobel Ödülü sahiplerinin, çocukların çok merak ettiği birbirinden ilginç sorulara verdiği cevapları bir araya getiriyor bu kitap. Mesela Dalai Lama “Sevgi nedir?”i anlatırken, “Neden bazı şeyleri unutuyorum da bazı şeyleri unutmuyorum?” sorusuna biyofizikçi Erwin Neher cevap veriyor. “Annem ve babam neden işe gitmek zorunda?”yı profesör Reinhard Selten açıklarken, “Siyaset nedir?”i Şimon Peres anlatıyor. Nobel ödüllü bilim adamların yazmış olması sizi korkutmasın yani.