Cocukluk insanın anavatanı

Cocukluk insanın anavatanı

Nil Karaibrahimgil, uzun zamandır hayalini kurduğu bir projeyi hayata geçirdi ve Türk Eğitim Vakfı ile birlikte ‘Nil'in Kızları Burs Fonu'nu oluşturdu. Fona destek sağlayabilmek adına da gardırobundan seçtiği kıyafetler ve vücuduna yazdığı mesajlarla özel bir fotoğraf çekimi yaptı. Ünlü sanatçı ile bu projesine dair heyecanını paylaştık…

– ‘Nil'in Kızları Burs Fonu' fikri nasıl ortaya çıktı?

Kızlar için bir şeyler yapmayı uzun zamandır hayal ediyordum. Emre Güven'le bu mesajlı fotoğrafları çektiğimizde, bunları sergileyip, gelirini kızlarla ilgili bir STK'ya bağış yapmayı düşündüm. Yolum TEV'le kesişince bunun ömürlük bir proje olmasının yolu açıldı. Nilin kızları diye bir burs fonu kurduk. Sergi yolun başı oldu. Artık hayatımda Nil’in kızları var. Orta öğrenimini tamamlayan kızlara elini uzatıp, onlara üniversite bursu verecek bu fon. Araştırınca, liseyi tamamlayıp şu ya da bu sebeple eğitimden vazgeçen çok kız olduğunu gördüm.

1510847807_nil_karaibrahimgil_2017_05_0629120

– Konserlerinizde de kızlarla aranızda özel bir bağ var gibi görünüyor…

Evet; onlarla aramda gizli bir bağ olduğunu hissediyorum… Bir örnek vermem gerekirse, geçen sene Bostancı Gösteri Merkezi'ndeki konserime yaşları 8-25 arasında 2500 kız gelmişti. ‘Tek Taşımı Kendim Aldım', ‘Çocuk da Yaparım Kariyer De', ‘Bütün Kızlar Toplandık' derken sanki hep beraber yürüyüp meydanlara çıkacağız gibi hissettim. Böyle bir ruh birliği var aramızda ve ben bunu fazlaca beslemek istiyordum. Bu projeyle besledik de…

Tasarımlar gardırobumdan

– Çekimlerde kullandığınız kıyafetler özel tasarım mı?

Hayır. Tüm tasarımlar kendi gardırobumdan. Mahizer Aytaş dolabımı iki gün karıştırdı ve sonra harika gözüyle onları kombinledi.

– Bu özel proje için hazırlanan sergideki fotoğraflar dışında çekimlerde kullandığınız kıyafetleriniz de satışa çıktı mı?

Hayır ama bu çok güzel fikir. İleriki günlerde ‘Nil'in kızları' için yapacağımız şeylerden biri de bu olabilir.
1510847468_nil_karaibrahimgil_2017_10_31_01_11835

Uzun bir yolun kapısı…

– Sergideki fotoğrafların satışı nasıl gerçekleşti?

Sergi gününü ömür boyu unutmayacağım. Sanki benim için bir fotoğraf sergisi değil de uzun bir yolun kapısıydı. O 12 resimde yazanlar bu yolculukta bana gereken cümlelerdi. Mesela bir tanesi, “Yönünü bilenin yolu açılır”…

– “Kız çocukları bir ülkenin annesidir” cümleniz farklı yerlere çekildi. Bu cümlenin hikayesini bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Bu cümleyi 2015'te yazdığım “Kadına şiddetin cezası çok ağır olmalı” yazımdan almıştım. Biraz metafor ve alt metin okumayı bilen ne dediğimi anlar. Kadınlar yeryüzüne sevgiyi, yeniliği, anlayışı, besleyişi, çözümleri, pes etmeyişi ve de insanları koyar. Onların eğitimi ve mutluluğu dünyanın tek çıkış yolu.

1510847948_nil_karaibrahimgil_2017_05_0629930_ecolor

Tüm çocuklardan sorumluyuz

–  Özgür kadınların yaşayacağı bir Türkiye sizce hayal mi?

Hayal değil. Ben özgür kızım ve burada yaşıyorum…

– Bu konuda çocukken mi farkındalık yaratılması gerekiyor?

Anne olunca çocukluğun insanın anavatanı olduğunu gördüm. Hayatla ve her şeyle ilişkini çocukken örüyorsun. Kendinle ilgili cümleleri çocukken kuruyorsun ve nadiren değişiyor bunlar. Tüm çocuklardan sorumluyuz.

1510847473_nil_karaibrahimgil_2017_05_0628697

– Eğitim sorununu çözmeye yönelik bir öneriniz var mı?

Eğitim merakla ve gelişimin duraklarına bakarak yepyeni bir hal almalı.

– Sizce ülkemizdeki en büyük üç sorun ne?

Size sorun değil de üç çözüm söyleyeyim: Hoşgörü, sevgi ve çalışkanlık…