Sözcü Plus Giriş

‘Çoklu Aşk’ sayısı her geçen gün artıyor! Poliamori nedir?

ABD'nin New York şehrinden Chris, Matt ve Cait çok eşli bir ilişki yaşıyorlar. İki yıldır birlikte yaşayan ve aynı yatağı paylaşan üçlü ileride çocuk sahibi olmayı da planlıyor. İşte Aynı evde çok eşli ilişki yaşayan farklı aile ve haberin ayrıntıları...

Güncellenme: 15:02, 25/11/2017
‘Çoklu Aşk’ sayısı her geçen gün artıyor! Poliamori nedir?

Bir TV kanalı ile ile röportaj yapan evli çift Chris (38) ile Matt Brandt (28) altı yıldan sonra arasındaki ilişkileri açmaya karar verdiklerini açıkladı. Matt Brandt’ın aksine, Chris Brandt geçmişte heteroseksüel ilişkiler yaşamış ve 2015 yılında Cait Earnest’i (28) evlerine davet etmiş. İşte aynı evde çok eşli ilişki yaşayan 3 kişi…

Şimdi üçü tek yatak odalı bir evde bir yatağı paylaşıyor. Chris röportajında, ‘İlk başta Matt fikri tamamen reddetti, ancak bir süre sonra bu konuda konuştuk ve fikre sıcak bakmaya başladı. Üçümüz birlikte gittikçe daha fazla zaman geçirmeye ve Cait de yaklaşık yedi sekiz ay sonra haftada beş gece kalmaya başladı. Chris ve Cait kendilerini biseksüel olarak nitelendirirken, Matt kendisini “homoflexible” (homo-esnek) olarak adlandırmayı tercih ediyor.

cokluiliski1

ÜÇÜ AYNI YATAKTA YATIYOR

Matt, “Homo-esneğim, erkeklerden hoşlanıyorum, kadınlara karşı da açığım ama erkekleri tercih ederim. Sanırım bir kadınla cinsel ilişki yaşadıktan sonra bende bir şeyler uyandı. Bu sadece bir başka beden, bir başka ruh, sahip olabileceğim bir bağlantı.” diye konuştu.

‘İKİSİNİ DE EŞİT SEVİYORUM’

Cait ise her şeyin pürüzsüz işlemediğini itiraf etti; “Beraberliğimizin ilk zamanlarında kıskançlıklarla uğraşıyordum. Chris’le çok güçlü bir bağlantıya sahipken bazen hayal kırıklığına uğradığını hissettiğim için Matt ile zaman ayırmam gerekecekti. Ancak bir sürü şey güvensizlik getirdi, çünkü ilişkideki yerimi bilmiyordum” Matt, Chris’in ikisini de eşit derecede sevdiğini söylüyor. Üçlü iki yıldır beraber yaşıyor ve iki köpekleri var. Matt’e göre ilişkileri özellikle güzel bir bonus çünkü Noel ve doğum günlerinde ekstra hediyeler geliyor. Cait ”bir bara gittiğimizde merhaba ben Cait, bunlarda benim sevgilim dediğimde insanlar şaka yaptığımı düşünüyor. Daha önce aynı anda iki kişi ile birlikte olmamıştım. Çok eğlenceli bir cinsel hayatımın olduğunu söyleyebilirim” diye konuşuyor.Kıskançlığın üstesinden böyle geldiler

cokluiliski2

“Poliamori” ya da “Çoklu Aşk” nedir?

Poliamori, bireylerin birden çok sevgiliye sahip olabildikleri, söz konusu ilişkiye dahil olan herkesin bu durumun bilincinde olup bunu onayladığı, monogaminin (tek eşliliğin) ya da monamorinin tersi niteliğinde, insanlararası ilişki türüdür. Çoklu aşkın ayırt edici özellikleri Poliamori ya da çoklu aşk, “sorumlu, açık, dürüst ve uzun vadeli” duygusal birliktelikleri içerir. Bu tanıma dayanarak çoklu aşkın üç ayırt edici özelliğinden söz etmek mümkündür. Birincisi, çoklu aşk ilişkiye taraf olan herkesin bilgisi ve onayı ile yürür. Bu anlamda “radikal dürüstlüğe” dayanır ve “aldatma” pratiklerinden ayrılır. İkincisi, uzun vadeli duygusal yakınlıkları temel alır, ve bu anlamda “çapkınlık”, “tek gecelik ilişki”, “poligami” gibi cinsellik üzerinden tanımlanan ilişki biçimlerinden ayrılır.

cokluiliski3

Üçüncüsü, çoklu aşkta temel sorun bağlanma-bağlanmama ya da özgürlük-güvenlik ikilemi değil, birden fazla sevgi ilişkisinin nasıl sürdürülebileceği sorusudur. Hem özgürlüğün hem de güvenlik duygusunun insanın temel gereksinimleri olduğu, ve günümüzde bu gereksinimleri hala “aile” kurumunun karşıladığı kabul edilir. Bu anlamda, 60'lı yılların aile-karşıtı söyleminden farklı olarak sorun “aile” kavramının kendisinde değil, içeriğinin doldurulma biçiminde görülür.

İlginizi ÇekebilirÜnlü yazar Elif Şafak'tan biseksüelim itirafı! Biseksüel ne demek? Elif Şafak kimdir?Ünlü yazar Elif Şafak'tan biseksüelim itirafı! Biseksüel ne demek? Elif Şafak kimdir?

 

İlginizi ÇekebilirAaron Carter'dan 'biseksüel' açıklamasıAaron Carter'dan 'biseksüel' açıklaması
Yayınlanma Tarihi:13:24,