Profesörden çöl tozu uyarısı: Corona daha fazla havada kalır

Avrupa'da etkisini sürdüren çöl tozlarının hafta sonu Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, virüsün çöl tozları nedeniyle havada daha fazla kaldığını vurguladı, maske kullanımına daha fazla dikkat edilmesi uyarısını yaptı.

Profesörden çöl tozu uyarısı: Corona daha fazla havada kalır

Kuzey Afrika üzerinde oluşan alçak basınç sistemiyle havalanan çöl tozları ve kumlar, yüksek basınç alanında bulunan Avrupa’yı etkisi altına aldı. Çöl tozlarının hafta sonu ise yoğunluğu azalarak, Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, çöl tozlarının KOAH hastası, bronşit ve astımı olanlarda atak sıklığını artırabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Şenyiğit, çöl tozlarının yoğun olacağı yerlerdeki vatandaşa kapı ve pencereleri kapatmaları uyarısında bulundu.

BÖLGEDE ÇÖL TOZLARI ÇOK AKTİFSE BU NASIL BELLİ OLUR?

Kronik rahatsızlığı olanların daha dikkatli olması gerektiğini dile getiren Şenyiğit sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bronşiti, alerjisi ve astımı olan hastaların biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor. Eğer o bölgede çöl tozları çok aktifse bu nasıl belli olur? Pencereden baktığınız zaman bulanık bir hava varsa o zaman çöl tozlarının o bölgede etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde pencere açılmayacak, kapılar açılmayacak, zaten sokağa çıkma kısıtlaması da var hafta sonu. İvedi bir ihtiyaç için dışarı çıkmak gerekiyorsa o hastanın kendisi dışarı çıkmayacak, mutlaka başkasını gönderecek ve ihtiyacını öyle giderecek.”

“ÇÖKME HIZI YAVAŞLAYAN VİRÜS, HAVADA DAHA FAZLA ASILI KALIYOR”

Çöl tozlarının etkisiyle çökme hızı yavaşlayan virüslerin, havada daha fazla asılı kaldığını vurgulayan Prof. Dr. Şenyiğit, “Lütfen, çöl tozları eğer yaşadığımız bölgede etkinse havada kendini belli ediyorsa dışarı çıkmayalım. Virüslerin çökme hızını etkileyen farklı etmenler var. Mesela rutubetli, nemli havalarda virüslerin çökme hızı daha yavaşlıyor ve dolayısıyla bulaşıcılığı da artıyor. Bundan dolayı çöl tozlarının yoğun olduğu bölgelerde, virüslerin havada daha fazla kalacağını ve daha fazla risk teşkil edeceğini düşünüyorum” dedi.

“ÇÖL TOZLARI, AVRUPA’DAKİ MUTASYONLU VİRÜSÜ TAŞIMAZ”

Avrupa’daki mutasyonlu virüsün çöl tozlarıyla gelemeyeceğini de belirten Prof. Dr. Şenyiğit, “Çöl tozlarının olduğu ortamda eğer virüsü pozitif olan bir hasta varsa öksürmeyle beraber virüs, o ortamda biraz daha uzun süre kalabilir. Avrupa’dan o mutasyonlu virüslerin çöl tozlarıyla birlikte gelmesi beklenmez” diye konuştu. (DHA)

Bodrum'da yeni corona virüsü tedbirleri: Artık yasak İlginizi Çekebilir Bodrum'da yeni corona virüsü tedbirleri: Artık yasak 25 Şubat corona virüsü verileri açıklandı! İşte son durum İlginizi Çekebilir 25 Şubat corona virüsü verileri açıklandı! İşte son durum

 

Loading...