Sözcü Plus Giriş

Corona virüsü evcil hayvanlardan bulaşmaz!

COVİD-19 salgını nedeniyle herkes tedirgin. Başta sosyal medya olmak üzere çeşitli iletişim mecralarında ortaya atılan kimi iddialar da adeta paniği tetikliyor. Buna örnek olarak, Hong Kong’da Corona virüsü nedeniyle ilk köpek ölümünün gerçekleştiği haberleri üzerine İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) bir açıklama yaptı.

Güncellenme: 14:55, 18/03/2020
Corona virüsü evcil hayvanlardan bulaşmaz!

Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi gerektiği, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası yetkili kuruluşların bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalara dayanarak Corona virüsünün evcil hayvanlardan insanlara veya hayvandan hayvana geçtiğine dair herhangi bir veri olmadığını önemle bildirdiği vurgulandı.

Oluşan bilgi kirliliği nedeniyle kendilerine vatandaşlardan gelen soruların arttığını belirten İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, yeni tip Corona virüsü yönünden evcil hayvan kaynaklı bir risk olmadığını söyledi. Arslan, “Dünya Sağlık Örgütü yeni virüsün insanlara ilk olarak bir yabani hayvan kaynağından bulaştığının tahmin edildiğini, ancak takip eden vakalarda sadece insandan insana bulaşma görüldüğünü bildirmektedir. Açıklamada, şimdiye kadar, evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunamamıştır” dedi.

Tüm zoonoz (hayvandan insana geçen) hastalıklar için kişisel temizlik ve sağlık önlemlerine gerek olduğunu hatırlatan Arslan, ellerin sık sık yıkanması, hayvanların kaldığı yerlerin hijyenik açıdan temiz tutulması, Corona pozitif olan insanların mümkün olduğunca hayvanlardan uzak durması tavsiyelerinde bulundu. Prof. Dr. Murat Arslan sözlerini “Çeşitli iletişim araçlarıyla yapılan gerçek dışı söylemlere kulak asmadan, yetkili kurumların açıklamalarını dikkatle izleyiniz. Sizin ve dostunuzun sağlığı için temel hijyen ve korunma kurallarına uyunuz” şeklinde tamamladı.

İlginizi ÇekebilirCorona Virüsü ile ilgili doğru bilinen 10 yanlışCorona Virüsü ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış
Yayınlanma Tarihi:13:08,