Corona virüsünün faydası!

İngiltere'de yapılan araştırma, corona virüsü salgını sırasında uygulanan kısıtlayıcı önlemler nedeniyle karbon emisyonlarının 2020'de yüzde 7 ile rekor düzeyde gerilediğini ortaya koydu.

Corona virüsünün faydası!

East Anglia Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi’nin ortak yaptığı araştırma olan Küresel Karbon projesinin sonuçlarına göre karbon emisyonları, 2020’de corona virüsü nedeniyle alınan önlemler ile rekor seviyede geriledi. Karbon emisyonları bu yıl 2,4 milyar ton düşüşle 2019 yılına göre yüzde 7 azaldı.

Araştırmacılar, düşüşe en büyük etkenin ulaşım olduğunu belirterek bu yıl daha fazla insanın evde kalması, araba ve uçakla daha az seyahat etmesi nedeniyle emisyonların düştüğünü ifade etti.

Earth System Science Data dergisinde yayınlanan araştırmada, karantinaların başladığı nisanda karbon emisyonlarında günlük yüzde 17 düşüşün yaşandığı, sonrasında ise 2019 seviyelerine yeniden yükseldiği belirtildi.

“2021’DE YENİDEN YÜKSELEBİLİR”

Karbon emisyonlarının 2021’de ve pandemi sona erdiğinde yeniden yükselebileceğine dikkat çeken araştırmacılar hükümetleri uyararak iklim değişikliğiyle mücadele eden politikaları uygulamaya ve temiz enerjiye geçişe öncelik vermeye çağırdı.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ ABD’DE

Karbon emisyonlarında en büyük düşüş yüzde 12 ile ABD’de yaşanırken onu yüzde 11 ile Avrupa Birliği ülkeleri, yüzde 9 ile Hindistan ve yüzde 1.7 ile Çin takip etti. (DHA)

Köpekler coronalı hastaları tespit edebiliyor İlginizi Çekebilir Köpekler coronalı hastaları tespit edebiliyor Corona virüsü erkekleri vurdu: İktidarsızlık İlginizi Çekebilir Corona virüsü erkekleri vurdu: İktidarsızlık