Sözcü Plus Giriş
GALERİ Crohn hastalığına karşı ne yapmalı? 4 Ocak 2019 23:00
1 İltihabi bağırsak hastalığı Crohn'un kesin tedavisinin olmadığını belirten Fitoterapi ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin "Bazı bitkilerle ağrıları hafifletmek oldukça mümkün" dedi ve şu bilgileri verdi.
2 Crohn, sindirim kanalının kronik, yani süreğen iltihabi bağırsak hastalığıdır. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte bazı nedenler ileri sürülmektedir. Bunlar, bağışıklık sisteminin bozulması, genetik faktörler ve çevresel faktörler (Yetersiz fiziksel aktivitede bulunmak, yüksek sosyal ve ekonomik durum gibi...) şeklinde sıralanabilir.
3 En çok görülen yakınmalar kramp tarzında karın ağrısı, ishal, bulantı, kusma, ateş, kilo kaybı, halsizlik, güçsüzlük ve karında şişkinlik hissidir.
4 Hastalığın tam tedavisi yoktur. Bazı ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatır ve yakınmaların kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Tedavide iltihabı engellemeye yönelik ilaçlar kullanılır. Hastaların yaklaşık yüzde 75’inde, en az bir defa ameliyata gereksinim duyulur. Ancak cerrahi tedavinin, hastalığı tedavi edici özelliğinin olmadığı, hastadaki bulguların azaltılmasına yönelik olduğu unutulmamalıdır.
5 Bazı hastalarda laktaz enzimi yetersiz olduğu için, sütte bulunan laktoz isimli süt şekerini bağırsaklarda metabolize edemezler ve buna bağlı karın ağrısı, gaz ve ishal atakları gelişebilir. Bu yakınmaları olan hastaların süt ve süt ürünlerini tüketmemeleri gerekir.Tereyağı, margarin, kremalı soslar ve kızartmalar da tüketilmemelidir. Çiğ meyve, sebze ve tam tahıl ürünleri gibi liften zengin gıdalar ishal yakınmalarını artırabilir.
6 Bu nedenle hoşaf, komposto, buğulama, haşlama veya kısık ateşte pişirme gibi yöntemler sindirimi daha kolay hale getirir. Brokoli, karnabahar, kuruyemiş, çekirdek, mısır ve patlamış mısır yerine dışkı oluşturma kapasitesi düşük olan az lifli gıdalar tercih edilmelidir. Baharatlı gıdalar, alkol ve kafeinli içecekler yakınmaları artırabileceği için tüketilmemelidir. Günde 5-6 öğün halinde beslenme planlanmalı, en az 8 bardak su tüketilmelidir.
7 Probiyotikler: Crohn hastalığında, bağırsak florasını probiyotiklerle desteklemek gerekir. Besinlerin sindirimine destek olmak yanında kabızlık ve ishal şikayetlerini de en aza indirmek amacıyla günde 3-4 kez 250 mg Saccharomyces boulardi veya S. cerevisiae takviyesi önerilir.
8 Balık yağı: Hastalık şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Balık yağı takviyesi hastalığın nüksetmesini ve daha kötüye gitmesini engellemek amacıyla verilir. En az 3-6 gram balık yağı alınması önerilir.
9 Multivitamin ve mineral kompleksi: Crohn hastalarında iştah yoksunluğu, beslenme bozukluğu ve besinlerin sindirilmeden atılması nedeniyle ciddi vitamin ve mineral eksikliği görülmektedir. Dolayısıyla vitamin ve mineral desteği şarttır.
10 Tıbbi papatya, civanperçemi ve meyan kökünden iltihabi sürecibaskılamak için yararlanılır. İshali önlemek için meşe kabuğu, yeşil çay ve cadı fındığı yaprağı gibi tanen içeren droglardanyararlanılır. Müsilaj içeren hatmi ve kırmızı karaağaç kabuğu da bağırsaklarda irritasyonu hafifletmek ve mukozada tahrişi önlemek için yararlıdır.
11 Kurkumin: Zerdeçalın rizomlarında bulunan güçlü antioksidan ve antienflamatuvar etkiye sahip bir bileşiktir. Günde 500-8.000 mg zerdeçal tozu veya bitkinin rizomları ile hazırlanmış çay da önerilmektedir. Emilimini artırmak için bir tutam karabiber deeklenmelidir.

NAZAN DOĞANER HALICI