Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cumhuriyete hizmetlerimizle değer katıyoruz
Cumhuriyete hizmetlerimizle değer katıyoruz
Yazarımız Saygı Öztürk, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile Ankara ve Çankaya hakkında samimi bir röportaj yaptı. Taşdelen, ‘yeni sloganımız Birlikten güç doğdu, her şey çok güzel olacak’ dedi.
Yaşam 24 Ekim 2019 - 06:30

RÖPORTAJ: SAYGI ÖZTÜRK

Çankaya, yalnız Ankara'nın değil, Türkiye'nin en büyük ilçesi. Diğer bir ifadeyle, aralarında bazı büyükşehirlerin de bulunduğu 58 ilimizden fazla nüfusa sahip. Resmi nüfusu 924 bin. Gün içindeki nüfus is 2 milyon kişiyi buluyor. AKP'li büyükşehir belediyesinin ne yapan, ne yaptıran engellemeleriyle karşılaşan Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın CHP'ye geçmesiyle rahatladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Manhsur Yavaş ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in ele ele vermesinin yansımaları da hemen kendini gösterdi. Yeni slogan da şu: Birlikten güç doğdu, her şey çok güzel olacak.

SOKAK AYDINLATMASI OLMAYAN CADDELER ŞİMDİ IŞIL IŞIL

Büyükşehir Belediyesi'nin engellemeleri kalkınca, bunlar caddi ve sokaklara da yansımaya başladı. Sakarya, Selanik, Tuna caddeleri yeniden düzenlendi. Yüksel, Koru ve Karanfil sokaklar da çalışma başlatıldı. Yapılan düzenlemeler yalnız görüntü olarak değil, altyapılarıyla ortaya çıkıyor. Örneğin, Sular İdaresi altyapısını yaparken, enerji firması altyapı trafolarını kuruyor. Sokak aydınlatması bile olmayan Ankara'nın en merkezi yerlerindeki cadde ve sokaklardan yapılanlarla şimdi geceleri de ışıl ışıl oldu.

HALK CEZALANDIRILIYORDU

Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi'nin el ele ortak çalışmalar yürütmesiyle birçok sorun hemen aşılmaya, bölgenin yüzü de değişmeye başladı. Başkan Alper Taşdelen, şunları söyledi:
“Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'la ortak çalışmalar yapıyoruz. ‘Birlikten güç doğdu. Her şey çok güzel oldu' diyoruz. Kazanan halkımız oluyor. Oysa, yıllar boyu Çankayalılar cezalandırılıyordu. Yapacağımız çalışmalara ‘Orası bana bağlı' denilip yapmamıza izin verilmiyordu. ‘Siz yapın' dediğimizde ise ‘Ben yapmam' karşılığını alıyorduk. Şimdi ise projelerimizi hazırlayıp Mansur Bey'e verdim. Bir kısmını Büyükşehir, bir kısmını ise Çankaya Belediyesi olarak biz yapıyoruz. Yakında, İzmir Caddesi, Menekşe Sokak'ta çalışmalarımız başlayacak.”

KÜTÜPHANE 24 SAAT AÇIK OLACAK

Adalet, Okyanus, Deniz parkları açıldı. Adalet Parkı'nın bulunduğu alan, babası Doğan Taşdelen'in belediye başkanlığı döneminde park alanı olarak ayrılmış. Oraya park yapmak da oğlu Alper Taşdelen'e kısmet oldu. Park yaptıktan sonra Alper Başkan, babasını park alanına götürdü. “Nasıl olmuş?” diye sordu. Baba, parkı çok beğendi ama arkasından, “Zamanında bu alanı, park yeri olarak ayırmasaydım, burada şimdi binalar yükseliyor olacak, sen de bu parkı yapamayacaktın. Gerçekten Çankaya'ya yakışan örnek bir park olmuş” dedi.

Maltepe AVM'nin yerini şimdi başka şeyler alıyor. Öğrenci kenti olan Ankara'da, 24 saat açık olacak 19 Mayıs Kütüphanesi de bir ilk olacak. Bin kişilik kütüphanenin yanı sıra konferans salonu da olacak. Çankaya Belediyesi, yüzme havuzları hariç, bütün işleri belediye personeli, araç ve gereçleri kullanılarak yapılıyor. Böylece hem daha ucuza mal ediliyor, hem de ihale dedikoduları olmuyor.”

Çankaya'da cadde ve sokaklar yenileniyor. İşte Sakarya Caddesi'nin yeni hali.

BEDEN DERSİ HAVUZDA

Ankara Büyükşehir Belediyesinin önceki yönetimleri tarafından bir kreş, kültür merkezi, sosyal tesis açılmazken; Çankaya Belediyesi, 5 yılda 7 kreş, 4 kültür merkezi, bir sosyal tesis açtı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bütün parası bugün çalıştırılamaz hale gelen Ankapark için harcandı.
Çankaya Belediyesi'nin açtığı kapalı yüzme havuzunun işlevi de farklı olacak. Başkan Alper Taşdelen, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir öneri götürdü: 4. sınıf öğrencilerini beden eğitim dersinde okullarından alıp kendi araçlarımızla havuza getirelim, hocalarımızın eşliğinde yüzsünler, yüzme bilmeyene de yüzme öğretilsin. Bu öneri kabul edildi, şimdilik beş okulun öğrencileri havuza getiriliyor, beden eğitimi dersinde yüzüyor, yüzme öğreniyor. Nisan ayında Erdal İnönü Yüzme Havuzu açılacak. Bülent Ecevit Buz Pateni Pisti de yakında devreye konulacak.

UÇUK-KAÇIK PROJE YOK

Alper Taşdelen, “Bir dönem çok moda olan uçuk-kaçık projelere hiçbir zaman ilgi duymadığımız gibi, yapılmasına da karşı çıkıyorduk. Savurganlığa son veren, halkın gerçek sorunlarına çözüm arayan çalışmalar yapıyoruz. Uçuk-kaçık projelere para dökmeyen bir belediyecilik anlayışı geldi. Bu halkçı, sosyal belediyecilik anlayışıdır. Bu yönetim farkıyla, her belediyenin milyonlarca lira tasarruf etmesini beraberinde getirdi. Belediyelerde durum bu iken, yönetim anlayışını genele yansıttığımızda önemli işler yapılacağının da bilinmesi gerekiyor. CHP'li başkanlar olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Genel iktidarın yolunun yerel iktidardan geçtiğini de biliyoruz. Eminim ki bütün başkanlarımız çok başarılı olacak” diyor.

BİN HANEYE 400 TL’LİK HALK KART

İlk dönem belediye başkanı seçilirken oy oranı yüzde 64 olan CHP, 31 Mart yerel seçimlerinde oy oranını yüzde 74'e çıkardı. Bu durumu Alper Taşdelen şöyle açıklıyor:
“Bu artış, çalışıldığı zaman bu işin olduğunu gösteriyor. Bizim en az oy aldığımız mahallerimiz, gelir seviyesi en düşük mahallelerimizdi. Biz beş yıl içinde o insanlarımıza gittik, onlara el uzattık. Biz elimizi uzattık, onlar kollarını açtı. En zor günlerinde yanlarında olduk. Bunların hepsini sosyal projelerle ve sosyal belediyecilikle yaptık. İmar sorunu olan mahallenin, imar sorununu çözdük. Ekonomik olarak darda olan yurttaşımıza Halk Kart'la gittik. Şu anda bin haneye 400 TL nakit Halk Kart yardımında bulunuyoruz.

KALP KIRMAYACAĞIZ, REKOR KIRACAĞIZ

Ramazan'da Çankaya'da ilk defa iftar çadırları kurduk. Beş yılda 1 milyon kişi iftar çadırlarımızda orucunu açtı. Ekonomik zorluklardan dolayı evde hapis kalan yurttaşlarımızı, özellikle kadınlarımızı kültür gezileri ile Eskişehir, Konya, Safranbolu, Amasra, Çanakkale'ye götürdük. Okullar açılırken kırtasiye ve kitap yardımları yaptık. Sosyal yardım yapmak, sosyal devlet olmanın gereğidir. Bize daha önce oy vermeyen bütün kesimlere, Çankaya Belediyesi olarak gittik. Bu yüzde 10’luk oy artışı, bu yurttaşlarımızdan geldi. Önümüzdeki dönemde de aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Kalp kırmayacağız, bol bol rekor kıracağız.”

AKP’LİLER MÜFTÜ RİFAT BÖREKÇİ’NİN İSMİNİ İSTEMEDİ

Kurtuluş Savaşı döneminde Ankara Müftüsü olarak görev yapan, Atatürk'ün yoldaşı olan, kefen parasını bile kurtuluş savaşı için veren Rifat Börekçi'nin adı da Kocatepe Camii yanındaki parka verilecek. Cuma günü torunlarıyla birlikte parkın açılışı yapılacak. Çankaya Belediye Meclisi'nin, isim verme konusu oylanırken, AKP'li üyelerin ‘ret' oyu vermesi de Başkan Alper Taşdelen'i hayli üzmüş. Neyse ki azınlıkta olduğu için kararın verilmesini engelleyemediler.

25 YIL SONRA İLK KEZ MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ

Ankara'da yaklaşık 25 yıldır Cumhuriyet Bayramı kutlamasında meşaleli yürüyüşler yapılmıyordu. İşte. Önümüzdeki 29 Ekim'de Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş öncülüğünde Çankaya Belediyesi ile işbirliği yapılarak Cumhuriyet Bayramımız coşkulu bir biçimde kutlanacak. Bahçelievler 7. Cadde'den Anıtpark'a meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecek, orada da Athena'nın konseri olacak.

SÖZCÜ’YE CUMHURiYETE DEĞER KATANLAR ÖDÜLÜ

Cuma günü Ankara Nazım Hikmet Spor Salonu'nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımıyla anlamlı bir tören düzenlenecek. Aralarında SÖZCÜ'nün de bulunduğu bazı kişi ve kuruluşlara “Cumhuriyete Değer Katanlar Ödülü” verilecek. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ödüle değer bulunanları şöyle açıkladı: Sözcü gazetesi, Cumhuriyet gazetesi, Altan Öymen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, İlber Ortaylı, Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel.

Çankaya Belediyesinin üç gün sürecek konfereranslarında da cumhuriyetin değerleri ve birikimleri anlatılacak.

Son güncelleme: 09:29 - 24.10.2019