D vitamini ne işe yarar?

Sağlık açısından pek çok faydası olan D vitamini konusunda gerekli kontroller düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşılaşılabilinir…

D vitamini ne işe yarar?

Sağlık açısından pek çok faydası olan D vitamini konusunda gerekli kontroller düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşılaşılabilinir…

D vitamininin asıl kaynağı güneş ışınlarıdır ve belli bir süre güneşlenmek vücudun bu ihtiyacını yüzde 90 oranında karşılar. Ancak bilimsel araştırmalara göre D vitamini eksikliği ülkemizdeki yaygın sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu eksikliğin besinler yardımıyla tamamlanması gerekir…

28

Vücut için önemi nedir?

– D vitamini, aktif formu olan kalsitriol, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emiliminin sağlanmasının yanında böbreklerden geri emilim için de gereklidir. Vücuttan kaybı önlenen kan kalsiyumu, kas kramplarını önler.
– Bağışıklık sistemi düzenleyicisidir. Özellikle otoimmün hastalıklarda vücuttaki D vitamini deposu önem taşır.
– Multiple Skleroz (MS) hastaları için önemlidir ve bilimsel çalışmalarla MS hastalarında D vitamini düzeyinin düşük olduğu saptanmıştır.
– Astım semptomlarının sıklığını ve şiddetini azaltıcı etkisi vardır.
– Sağlıklı kemik gelişimi, kemik ve diş sağlığının korunması için önemlidir.
– Soğuk algınlığına yakalanma riskini düşürücü etkisi ise tartışmalıdır.

30

Sağlıklı kiloda olmanın anahtarı

– Vücuttaki çoğu dokuda D vitamini reseptörü bulunur ve pankreasın insülin salınımını etkiler. Bu nedenle iştah kontrolüyle ilişkilendirilebilir.
– İlerleyen yaşlarda beyin fonksiyonlarını koruyucu etkisi vardır.
– Sağlıklı kiloda olabilmeniz için gereklidir. Obeziteyle düşük D vitamini düzeyi arasında pozitif ilişki olduğu saptanmıştır. Yüksek kilolu insanlarda kan kalsiyum düzeyi daha düşüktür.
– Gün içinde sayısız kaynaktan maruz kaldığımız ve hücre DNA ve RNA yapısına zarar veren radyasyona karşı koruyucudur.

Eklem iltihabını önler

– Birçok çalışmaya göre yeterli D vitamini düzeyine sahip bireylerin kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğu düşünülmektedir.
– Yüksek D vitamini düzeyinin tüberküloz hastalarının iyileşmesini hızlandırdığına dair çalışmalar vardır.
– Düşük D vitamini düzeyi potansiyel kalp hastası olan kişilerin kriz geçirme riskini arttırır.
– Kadınlarda bir eklem rahatsızlığı olan ‘romatoid artirit'in gelişme riskini düşürür.
– Özellikle artirit, şeker hastalığı ve kronik hastalıkları olan kadınların kış aylarında D vitamini düzeyine baktırması ve gerekiyorsa takviyesini alması çok önemlidir.

32

Nasıl alabiliriz?

Yiyeceklerden aldığımız D vitamini, diyet ihtiyacınızı karşılamanız için tek başına yeterli değildir. İşte bu noktada güneş ışığına ihtiyacınız vardır. Bunun için yaz ve sonbahar aylarında haftanın üç günü yüksek faktörlü güneş kremi sürmeden, yüz, kol ve bacaklardan açık tenliler için 15-20 dakika, koyu tenliler için yarım ya da bir saat güneş ışığı almak yeterli olur. Cam arkasından alınan ultroviyole ışınları D vitamini sentezi sağlamaz.

29

Günlük ihtiyacımız ne kadardır?

Yaşanılan coğrafyaya ve mevsime göre çeşitlilik içerebilse de genel olarak önerilen;
– 0-12 ay arasındaki bebeklerde 400IU, 1-70 yaş arasındaki herkeste 600IU,
– 70 yaş üstü grupta 800IU, hamile ne yeni doğum yapmış kadınlarda ise 600IU'dır.

37

Hangi besinlerde bulunur?

– Az sayıda besin direkt olarak aktif formda D vitaminini içerir. Bu nedenle birçok besin D vitamini açısından zenginleştirilmiştir. Özellikle güneş ışığından az faydalanılan ülkelerde…
– Sardalya, somon, ton, uskumru gibi yağlı balıklar en iyi D vitamini kaynakları arasındadır.
– Sığır karaciğeri, süt, peynir, yumurta sarısı ve kakao az miktarda içerir.
– D vitamini, özellikle ultraviyole ışınlarına maruz kalan mantarlarda bir miktar bulunur.
– Amerika'da çoğu marka süt, litre başına 400 IU D vitaminiyle zenginleştirilmiştir. Ülkemizde de zenginleştirilmiş formda sütler bulunmaktadır.
– Ayrıca bazı marka soya sütleri, kahvaltılık gevrekler, portakal suyu, yoğurt ve margarinler de zenginleştirilen ürünler arasındadır.

Ne zaman takviye gerekir?

D vitamini ihtiyacının güneşlenme ve beslenme yoluyla karşılanamadığı durumlarda vücudun gösterdiği azalma sinyallerine verilen D vitamini takviyesi genel sağlığınız için önemlidir.