Dağ turizminin merkezi 15 yılda bu hale geldi

Samsun'un doğa turizminin merkezi olan Kocadağ'da yaşanan doğa katliamına çevreciler tepki gösterdi. Çam ormanları yok edilerek kurulan 6 taş ocağı yaklaşık 3 bin 500 dönümlük alanı tahrip etti. Her gün patlayan dinamitler nedeniyle bölge halkı yaşamlarına korku içinde devam etmek zorunda bırakıldı. Dağda doğa turizmi bitti. Çevre Platformu sözcü Mehmet Özdağ, "Ormanlık alanlarda madencilik faaliyetleri yapılabilmesinin son yıllarda kolaylaştırıldı. Kocadağ’da bundan nasibini aldı" dedi.

Dağ turizminin merkezi 15 yılda bu hale geldi

1350 rakımlı Kocadağ, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan tanıtımlarda “Dağcılık, Kış Turizmi, Oto Tırmanma, Yamaç Paraşütü, Yayla Turizmi, Gezi / Yürüyüş / Tırmanış faaliyetlerinin yapıldığı, rüzgar güçlü olduğunda soaring de yapılabilen doğa ile iç içe, yamaç paraşütü için çok uygun ve eğlenceli bir bölge” olarak tanıtılıyor. Ayrıca bölgede çam ağaçları arasında; özel yürüyüşlerin, oto tırmanma aktivitelerinin ve yayla şenliklerinin de düzenlendiği belirtiliyor. Ancak bu doğa harikası dağ, son yıllarda hızla artan taş ocakları tarafından yok edilmeye başlandı.

TURİZM BÖLGESİYDİ TAŞ OCAĞI BÖLGESİ OLDU

Doğa harikası bölge, son zamanlarda taş ocakları ve patlamalar ile anılır oldu. Dinamitlerle yapılan patlatmalar ve iş makinalarının çalışmaları sonucunda devasa çukurlar ve kel tepeler meydana geldi. Ormanlık alan yok oldu. 2008 yılında 1 tane olan taş ocağı sayısı 6’ya çıktı. 3 bin 500 dönümlük yeşil alan tahrip edildi ve kullanılamaz hale geldi.

KOCADAĞ HER GÜN ERİYOR

KOCADAĞ 2004 (GOOGLE)

KOCADAĞ 2019 (GOOGLE)

Kocadağ’da her gün artan çevre katliamına tepki gösteren Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Ormanlık alanlarda madencilik faaliyetleri yapılabilmesinin son yıllarda kolaylaştırıldı. Kocadağ'da ise 6 ruhsatlı işletme taş ocağı işletmesi mevcut. Kocadağ 2000'li yılların başlarına kadar ormanlık alanları ile Samsun'un oksijen deposu olarak biliniyordu. Şu anda taş ocaklarının yarattığı ekolojik yıkımla, açılan devasa çukurları, ağaçsız çorak tepeleri, ağır iş makinalarının ve hafriyat kamyonlarının köstebek yuvasına çevirdiği yollar var” dedi.

3 BİN 500 DÖNÜMLÜK ALAN TAHRİP OLDU

Kocadağ’ın etrafında pek çok köyün merası ve yaşam alanı olduğunu belirten dile getiren Özdağ, “Bunların yanı sıra dağcılık, kış turizmi, yamaç paraşütü, yayla turizmi, tırmanış ve benzeri faaliyetlerin yapılabileceği bir alan. Meyilli arazisi ile Samsun'un en önemli doğal yaşam ve turizm merkezlerinden biri niteliğine sahipken; bölgede bulunan ve sürekli genişleyen taş ocakları eşi benzeri olmayan bir doğa katliamına neden olunmuştur. 3 bin 500 dönümlük ormanlık yeşil alanın artık doğaya yeniden kazandırılma imkanı kalmamıştır. Doğal topoğrafya, jeolojik yapı, su rejimi ve peyzaj değişmiş, bitki örtüsü tahrip edilmiştir” diye konuştu.

VATANDAŞLAR TEDİRGİN

Bölgede bulunan Çamlıyazı, Meyvalı, Yukarı Aksu ve Kabadüz mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, korku içinde yaşadıklarını söyledi. Taş ocaklarında kullanılan dinamitler nedeniyle her gün ölüm tehlikesi yaşadıklarını söyleyen Süleyman Çetin, taş ocaklarının doğaya ve insanlara zarar verdiğini dile getirerek, “Bu alanda üç tane taş ocağı var. 80 metrelik çukurlar oluşmuş. Çocuklarımız ve hayvanlarımız var. Hiç bir önlem alınmamış. Gece ve gündüz ansızın dinamitle taşları patlıyorlar. Evimiz sallanıyor, camlarımız kırılıyor. Taş parçaları üstümüze düşüyor. Patlamalar sonucunda toprak kaymaya başladı. Doğayı yok ettikleri gibi bizim hayatımızı da tehlikeye atıyorlar” diye konuşarak yetkililerden yardım istedi.