Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Daha fazla tuz tüketin’ önerisi kafaları karıştırdı!
‘Daha fazla tuz tüketin’ önerisi kafaları karıştırdı!
“3 BEYAZ” diye anılan “tuz, şeker ve un” tüketiminin azaltılmasının hatta hiç kullanılmaması gerektiğini söyleyen pek çok sağlık otoritesi bulunuyor.
Yaşam 11 Eylül 2017 - 14:16

Dünya Sağlık Örgütü'de (DSÖ) bu kuruluşların başında geliyor. ABD'li sağlık otoriteleri gibi DSÖ, tuz tüketiminin azaltılması yönelik çağrı yapıyor. Bu uyarı niteliğindeki öneriye karşı olan bilim insanları da bulunuyor.

shutterstock_127894874-custom

İşte onlardan biri de “The Salt Fix” adlı kitabın yazarı ABD'li bilim insanı James Dinicolantonio. Kitabında “Tuz azaltma çağrılarına kulak tıkayın” diyen Dinicolantonio, tuzun sağlığa etkisi üzerine tartışmaları yeniden alevlendirdi.

shutterstock_133099724-custom

Amerikalı bilim insanlarına göre az oranda tuz kullanarak beslenme, kemiklerin güçsüzleşmesine ve hafıza kayıplarına neden oluyor, yüksek tuz oranlı beslenme ise diyabet gibi hastalıkların düzelmesine yol açıyor.

shutterstock_137498780-custom

Dinicolantonio'ya göre beslenmede tuzu artırmak aldığımız şeker miktarını azaltacak ve kilo vermemizi kolaylaştıracak. Dinicolantonio, tuz kullanımının azaltılması ile kalp hastalıklarının azalması arasında bağlantı kurulamayacağı görüşünü savunuyor.

shutterstock_199211708-custom

Ancak Guardian'a konuşan İngiliz bilim insanları bu önerinin kamu sağlığına büyük tehdit oluşturacağına ileri sürdü. Prof. Louis Levy, “Tuzlu beslenme kötü sağlığın en büyük nedenidir.

shutterstock_272186762-custom

Yüksek tuzlu beslenmeyi savunmak, pek çok kişinin sağlığını tehlikeye atacak nitelikte. Bu çağrı, tuz ile yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları arasında uluslararası alanda kabul edilmiş kanıtların altını oyacaktır” dedi.

shutterstock_291565070-custom

Tuz tüketiminde yüzde 11'lik azalmayla birlikte İngiltere'de kalp hastalıklarının düştüğü ileri sürülmüştü.

shutterstock_393311662-custom

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.