Sözcü Plus Giriş
GALERİ Daha önce duymadığınız birbirinden ilginç bilgiler 15 Aralık 2018 05:35
1 Her gün kullandığımız klavyelerdeki F ve J harflerine dikkat ettiniz mi? Tuşların üzerinde küçük kabarık bir çizgi vardır. Hatta dokunmatik olmayan telefonların 5 tuşunda da aynı çizgi bulunur. Bunun sebebi, 10 parmak klavye kullanırken F ve J harflerindeki bu çıkıntılar size yol gösterici oluyor. İşaret parmaklarının bu iki tuşa koymanız gerekiyor ki diğer parmaklar ona göre yerine otursun. (F klavye de K ve A harfleri) Bir diğer sebebi, gözleri görmeyen kişiler için işaret noktası oluyor bu tuşlar.
2 Esnemek bulaşıcı olduğu kadar okunduğunda da insana bulaşır. İlginçtir ki esneme kelimesini okuyanların çoğu esnemeye başlar!
3 Kot pantolonlardaki bu küçük cepler, 1800'lerde kullanılan zincirli cep saatlerini koymak için tasarlanmıştı.
4 Bir ördeğin vakvak sesleri asla yankı yapmaz; nedeni yıllardır bilinmemektedir.
5 İnsanlar siz hapşırdığınızda 'çok yaşa' der; zira hapşırdığınız an bir mili saniye dahi olsa kalbiniz durur!
6 Oldukça kolay bir şekilde bulabildiğiniz bu kalemin muhteşem bir inovasyon hikayesi var. Bebeklerin bu kalemlerle oynadığını hatta ağızlarına soktuğuna çok sefer şahit olmuşsunuzdur. Hatta büyükler de sinirlendiklerinde gerildiklerinde kalemin baş tarafını kemirmeye başlıyorlar. Bu durumu gören BIC isimli firma 1991 yılında yeni bir tasarımla ürünü tekrar piyasaya sürmüş. Aslında bakıldığında iki tasarım arasında hiç fark yok diğerinde şu kırmızı dairenin olduğu nokta da kapalı. İşte tam da bu noktada o iki ürün arasındaki fark ortaya çıkıyor. Bu tasarımdaki o ufak delik kalem başlığı yutulduğunda yutanın oksijen almasına olanak sağlıyor.
7 Karidesin kalbi kafasının içindedir!
8 Zürafanın boyuyla birlikte dili de hatırı sayılır bir uzunluğa sahiptir. Bir zürafa diliyle kulağını dahi temizleyebilir.
9 Yüzüklerin Efendisi'yle herkesin beynine kazınan Gandalf karakterini canlandırması için ilk Sean Connery'e teklif gitmiş; ancak Connery senaryoyu anlayamadığı için rolü geri çevirmiştir.
10 Singapur'da sakız almak veya satmak yasaktır!
11 Yeni Zelanda'da 4 milyon insan, 70 milyon koyunla birlikte yaşıyor!
12 Domuzlar doğaları gereği gökyüzüne bakamazlar.
13 Dünya genelinde fotokopi makinelerinin yüzde 23'ü insanların üzerine oturması ve popolarının görüntüsünü alması yüzünden bozuluyor.