Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Danıştay’a rağmen binlerce ağaç kestiler
Danıştay’a rağmen binlerce ağaç kestiler
Çanakkale'de yapılması planlanan ‘Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi’ için Danıştay'dan iptal kararı geldi. Ancak şirket, binlerce ağaç kesti. Doğasını korumak için yıllardır canını dişine takan Çanakkale halkı, bu kez de hukuksuz yere kesilen ağaçlar için buluştu.
Yaşam 23 Şubat 2018 - 16:23

Yeşilgazete’den Güneş Dermenci’nin haberine göre, Kanadalı şirket Alamos Gold'un ortağı Doğu Biga Madencilik tarafından işletilmesi planlanan ‘Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi' için Çanakkale İdare Mahkemesi, ‘ÇED Olumlu' kararının iptali istemiyle açılan davada ret kararı verdi. Ancak, Danıştay, bu kararı bozdu. Olumlu kararın bozulmasına rağmen ağaçlar kesilmeye devam etti.

Binlerce ağacın kesildiğini tespit eden Çanakkale Belediyesi, bir basın açıklaması yapmak üzere halka çağrıda bulundu. Açıklama Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Çevre Platformu, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çan Çevre Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği de toplantıya destek verdi. Halk, toplantı sırasında “Altıncı şirket, Çanakkale'yi terk et”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını haykırdı.
atikhisar21022018-14-fb9cf-1
‘AĞAÇ KESİMİNE SON VERİLMELİ’

Çanakkale İl Genel Meclisi Üyesi ve İda Dayanışma Derneği Başkanı Hicri Nalbant, Karabiga bölgesindeki 16 kömürlü termik santralin ilin ve Kaz Dağı’nın ekosistemine çok zarar verdiğini söyleyerek, “Vahşi madencilikte 1,5 gr altın için yaklaşık 4 ton suyun kirletilerek yok edileceği, cıva, arsenik gibi ağır metalleri açığa çıkarılmış 2 ton atığın dağlarımıza, ormanlarımıza gelişi güzel yığılacağı bilinmektedir. Atikhisar Barajı'nın su toplama havzasında kalan Kirazlı-Kestane, Balaban Tepesi bölgesinde yeni bir vahşi madencilik tehlikesi ortaya çıkmıştır. Dava sonuçlanmamış ve gayri sıhhi işletme ruhsatı alınmamışken yapılan ağaç kesimine bir an evvel son verilmelidir. Çanakkale'nin altın madencilerine vereceği bir damla suyu yoktur” dedi.

ÇANAKKALE MADENCİLİK SALDIRISI ALTINDA

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, ise “Çanakkale'mizin içme suyu, ekolojik ve tarımsal zenginlikleri metalik madencilik saldırısı altında. Ağaç kıyımından haberimiz olduğu an harekete geçtik ve gayri sıhhi işletme ruhsatı olmadan ağaç kesilmesi hukuksuzdur dedik. Nitekim Danıştay'ın kararı bu hukuksuzluğun belgesi niteliğindedir” açıklamasını yaptı.

DANIŞTAY KARARI BOZMUŞTU

‘Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi’ ‘ÇED olumlu’ kararı verilmiş, Açılan davada Çanakkale İdare Mahkemesi, başvuruyu reddetmiş. Ardından dava Danıştay’a taşınmış, Danıştay 14. Dairesi de Çanakkale İdare Mahkemes’nin kararını bozduğuna dair kararı 28.11.2017 tarihli oy birliği ile almıştı.

canakkale
‘MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yargı, mücadelelerinin haklı olduğunu belirterek, “Hem suyumuzu, geleceğimizi hem de bu ülkenin en önemli toprak parçalarından Kaz Dağı'nı korumak için bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Her hafta bölgeye gidip kim ne kesiyor, fotoğraflayıp savcıya şikayet edeceğiz. ÇED süreci tamamlanmadan, ki tamamlanması söz konusu olamaz, orada herhangi bir işlem yapmaları, ağaç kesmeleri söz konusu değildir. Eğer devam ederlerse Çanakkale'de daha kalabalık olur, bu meydanı doldururuz. Sonuna kadar takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.