Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Datça’da kaçak inşaatın yıkımının iptali protesto edildi
Datça’da kaçak inşaatın yıkımının iptali protesto edildi
Çevreciler, Muğla'nın Datça ilçesinde, tarihi ve doğal sit alanında, ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle Datça Belediye Encümeni tarafından bugün uygulanmasına karar verilen yıkım işleminin Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'nce son anda durdurulmasını protesto etti. 
Yaşam 28 Nisan 2018 - 13:37

Datça ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan, 1’inci derece doğal ve 3’üncü derece arkeolojik sit alanında kalan inşaata, Datça Belediyesi’nce 2 kez mühürlenmesine rağmen devam edilmiş, 1’inci ve 2’nci katlarının tamamlanma aşamasına gelinmiş ve inşaatın önüne havuz yapımına başlanmıştı. Bir türlü yıkılamayan bina Datça Belediyesi tarafından mühürlenmiş ve yapıyla ilgili 62 bin TL’lik para cezası kesilmişti.

Tüm bunlara rağmen sürdürülen inşaatın, Belediye Encümeni’nin kararıyla bugün yıkılmasına ve yıkım masrafının inşaat sahiplerinden tahsil edilmesine karar verilmişti; ancak Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nce oy birliğiyle alınan yürütmeyi durdurma kararı üzerine yıkım işlemi iptal edildi.

Mahkeme heyeti, ileride meydana gelebilecek telafisi güç ve imkansız zararların önlenmesi amacıyla yürütmenin durdurulmasına ve yapılan işlemlerin, belge ve fotoğrafların 1 ay içinde kendilerine gönderilmesine karar verdi. Datça Belediyesi’nin, talep edilen belgeleri 1 aylık sürenin dolması beklenmeden ilgili mahkemeye gönderileceği bildirildi.

 

SİT ALANINDA RUHSAT VERİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını saygıyla karşıladıklarını söyledi. İstenilen belgelerin, 1 aylık süre beklenmeden en kısa sürede mahkemeye ulaştırılacağını belirten Başkan Uçar, “1’inci derece doğal ve 3’üncü derece arkeolojik sit alanı içinde yapımı asla mümkün olmayan inşaatın, ileride telafisi güç zararlara yol açabileceği düşüncesiyle durdurulması, ileride yıkımın olmayacağı ve ruhsatlandırılacağı anlamına gelmez. Böyle sit alanı içinde kalan yerlere, ruhsat verilmesi mümkün değil; olasılığı da yoktur” dedi.

ÇEVRECİLERDEN İNŞAAT ALANINDA EYLEM

Datça kamuoyunda, sosyal medya üzerinden örgütlenen bazı sivil toplum kuruluş üyeleri ve çevreciler, mahkemenin kararı üzerine sabah saatlerinde inşaat alanına gelerek, protesto eylemi yaptı. Yaklaşık 100 kişilik grup, ‘Kıyılar halkındır talan edilemez’ diye slogan atarak, kıyı boyunca sevgi zinciri oluşturdu. Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan, “Burada yapılan, hepimizin ortak varlığına arsızca el koyma girişimi; bir ‘Orman Kanunu’na uygun davranıştır. Bu davranış, geniş bir yurttaş topluluğunun temel halklarını ihlal etmektir” dedi.

datca-dha4
datca-dha2
datca-dha
DHA

Son güncelleme: 14:49 - 28.04.2018