Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dedeye muayene sürprizi
Dedeye muayene sürprizi
Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Türkiye’de kalp cerrahisi denince akla gelen ilk isim.
Yaşam 22 Nisan 2017 - 23:57

Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Türkiye'de kalp cerrahisi denince akla gelen ilk isim. Sönmez için hayatında iki tutku var; biri doktorluk mesleği diğeri de biricik torunu Buse. Günün en az 16 saatini mesleğine, tüm hafta sonunu da torunu Buse'ye ayıran Prof. Dr. Sönmez, her yıl 23 Nisan'da biricik torununa özel sürprizler hazırlıyor. Bu yıl ise Prof. Dr. Sönmez, bu yıl torununun hastane ziyareti ile büyük bir sürpriz yaşadı. Dedesini odasında ziyaret eden küçük Buse, doktor kıyafeti giydi ve dedesinin masasına oturdu. Gelecek için hayalini kurduğu mesleğin provasını yaptı. Biz de bu özel anları görüntüledik ve daha sonra Prof. Dr. Bingür Sönmez'den çocuk sağlığıyla ilgili önemli bilgiler aldık.

7

Obezite riski anne karnında başlar

Kalp hastalığı ve obezite anne karnında başlayan bir süreç… Çocukların kırsal kesimde yaşayanları ile kentlerde yaşayanlarının bu hastalıklara yakalanma riski ise çok farklı. Bu noktadan yola çıktık ve konu hakkında Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'den bilgi aldık.

1

Yaşam tarzı çok önemli

Kırsal kesimde sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve planlı bir yaşam var. Kentli kesimde ise küçük yaşlardan itibaren başlayan sınav süreçleri, okul stresi, aile ayrılıkları gibi kalbin düşmanı adrenalinle çok genç yaşlarda tanışılıyor. Şehirli çocukların en önemli sorunlarından biri de obezite. Oysa kırsal kesimde, sağlıklı yaşam tarzı sayesinde çocuklar genellikle ideal kilolarında. Hayat boyu sağlıklı olmaları için çocukların kaliteli beslenmesine çok dikkat etmek gerekiyor.

6

Hamburgerinizi, pizzanızı evde yapın

Sokaktaki cips ile evdeki kızartma patates aynı değil. Anneler ne yaparsanız yapın, evde yapın ve çocuğunuza onu yedirin. Evde yapılan muhallebi de kadayıf da dışarıda yenilenler gibi sağlıksız değildir. Köftenizi, pizzanızı, hamburgerinizi evde yapın ve çocuğunuzun bu lezzetleri tatmasını sağlayın.

3

Sebze ve meyveyi sevdirin  

Çocuklara sebze ve meyve ağırlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasına özen gösterilmeli. Özellikle kahvaltılarda Akdeniz mutfağına uygun besin seçenekleri tercih edilmeli. Aynı zamanda çocukların bitki çayları; papatya, ıhlamur, kuşburnu, böğürtlen çayı içmeleri önerilmelidir. Az miktarda şeker kullanımına alıştırılmalıdır. Protein açısından da balık, tavuk ve kırmızı et tüketimine özen göstermeleri sağlanmalıdır. Özellikle balık tüketimi çocukların gelişimi için çok önemli.

9

Beslenme çantasına kahvaltılık koyun

Sağlıklı beslenme 10 yaşından itibaren başlamalı. Çocuğunuzun beslenme çantası; taze meyve, kepek ekmek, az yağlı beyaz peynir, domates, salatalık, biber, zeytin, evde hazırlanmış taze meyve suyu, süt, ayran, yoğurt, evde yapılmış reçel, bal ve üç dört bıçak ucu tereyağı seçeneklerinden hazırlanmalıdır.

12

Büyük mutluluk yaşadı

Torununun sürprizi ile büyük mutluluk yaşayan Prof. Dr. Sönmez de “Çocuklarınıza önce iyi bir insan olmayı öğretin. İyi kalpli olmalarını hedefleyin. Onlara kutsal meslekleri, insanlara yardım edebilecekleri meslekleri sevdirin. Benim de en büyük hayalim, torunumun bir gün gerçek bir doktor olarak beni muayene etmesi. Dedesinin mesleğinin kutsallığını öğrenerek, insanlar için çalışması” dedi. Torununun da doktorluğa büyük bir ilgisi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sönmez, Buse'nin çocuklar için özel olarak üretilen doktor setini elinden düşürmediğini söylüyor.

Son güncelleme: 00:01 - 23.04.2017