Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dejavu bilinçaltındaki isteklerin bir yansıması mı?
Dejavu bilinçaltındaki isteklerin bir yansıması mı?
Daha önceden yaşanmışlık hissi olarak da tanımlanan ‘dejavu’, Sigmund Feud’den kuantum bilimcilerine pek çok kişinin gündeminde yer aldı. Siz de bu duygunun ne olduğunu merak ediyorsanız, işte size ‘dejavu’ye dair farklı açıklamalar...
Yaşam 3 Mart 2018 - 05:10

Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış veya görülen bir yeri daha önceden görmüş gibi hissetme durumuna dejavu denir. Her ne kadar bilimsel çevrelerce hafızada yaşanan anomali sonucunda ortaya çıkan bir durum olarak kabul edilse de bu konu hakkında Freud'un bastırılmış anılar kuramından, reenkarnasyona kadar birçok ‘ilginç' açıklama mevcuttur.

sag-sol-lob

Sağ ve sol lob arasında bir zaman farkı

Dejavuyla ilgili yaygın olan görüş beynin deneyime yönelik kesin bir algı üretmeden önce kısmi bir algı yaratması ve bu kısmi algının da dejavu hissinin yaşanmasına neden olmasıdır. Bilimsel açıklamalardaki ortak çıkarım; bu hissin beynin sağ ve sol lobu arasında yaşanan küçük bir zaman farkından kaynaklandığını göstermektedir. Bir diğer açıklama ise yaşanan bu hissin yorgunluk, stres, sarhoşluk gibi durumların nöronal sistemde tanıdık ile bilineni ayıran mekanizmada tutarsızlık yarattığı görüşüdür.

cikis-kapisi2