Sözcü Plus Giriş
GALERİ Demir tavalarda pişirilmemesi gereken yiyecekler 25 Ocak 2018 03:03
1 Birçok evde kullanılan demir döküm tavalar her ne kadar sık kullanılan bir eşya olsa da bazı gıda ürünleri asla bu tavalarda pişirilmemelidir.
2 Yumurta: Demir döküm tava aldığınızda pişirmemeniz gereken gıdalardan biri yumurtadır. Çünkü yumurta çok çabuk yanabilir ve tavada iz çıkmasına neden olabilir.
3 Domates sosları: Demir döküm tavalarda pişirmesi en tehlike olan yiyecek domates sosudur. Bunun nedeni ise şu şekilde açıklanabilir: Domates asit içeren bir sebzedir. Domates sosunu pişirmeye başladığınızda tavadaki metallerle domatesin içinde bulunan asit birbiri ile etkileşime girerler. Bu sizin zehirlenmenize neden olabilir.
4 Balık: Balık genellikle demir döküm tavalarda pişiriliyor. Ancak büyük balıkların demir döküm tavalarda pişirilmemesi gerektiği belirtiliyor. Bunun en önemli nedeninin ise büyük balıkların bu tavalara yapışma riskinin daha fazla olması.
5 Sıcak yiyecekler: Sıcak yiyecekler kesinlikle demir döküm tava içerisine konulmamalıdır. Bu şekilde koyulan yiyecekler, tavanızın veya tencerenizin kısa sürede kararmasına neden olabilir.