Deniz canlılarının müsilaj kâbusu

Marmara denizini 3 aydır istilâ eden deniz salyaları, suyun dibindeki hayatı da felç ediyor. Deniz canlıları, hayatta kalmak için müsilajla ölüm kalım savaşı veriyor.

Deniz canlılarının müsilaj kâbusu

Marmara’da sık görülen ve deniz salyası da olarak bilinen müsilaj, deniz dibindeki canlı türlerinin çoğalma ve üremesine hatta yaşamalarına bile mani oluyor.

Su altı araştırmacısı Fatih Kayacıkbaşı, Gemlik Körfezi ile Narlı ve Kumla kıyılarında Marmara’nın dibini saran deniz salyalarını su altı kamerası ile görüntüledi.

(FOTO: İHA)

Salyalarla kaplanan midyeler ve ağa takılır gibi salya tabakasına takılıp kalan balıkların ölüm kalım mücadelesi şoke etti.

“BALIK GÖREMEZ OLDUK”

Fatih Kayacıkbaşı, “Son zamanlarda deniz salyaları yüzünden balıklar azaldı. Bunun sebebi, Marmara’daki deniz suyunun sürekli kirlenmesi. Bu yüzden artık balık göremez olduk” dedi.

(FOTO: İHA)

Salyaların bulunduğu alanda balıkların yaşayamadığını belirten Fatih Kayacıkbaşı, “Suların daha iyi filtrelenmesi ve arıtılması gerekiyor. Denize deşarj edilen mesken atıkları salyaların yok olmasını engelliyor. Uzun zamandır herkes tarafından dikkatle takip edilen salyalar esas suyun altındaki hayatı olumsuz etkiliyor” diye konuştu. (İHA)

Uzmanlardan müsilaj olan bölgelerde denize girmeyin uyarısı İlginizi Çekebilir Uzmanlardan müsilaj olan bölgelerde denize girmeyin uyarısı Yat sahipleri deniz salyasına isyan etti İlginizi Çekebilir Yat sahipleri deniz salyasına isyan etti İzmit Körfezi'nden 110 ton deniz salyası toplandı İlginizi Çekebilir İzmit Körfezi'nden 110 ton deniz salyası toplandı

 

Loading...