Sözcü Plus Giriş

Deniz salyaları canlıların sonu oluyor

Bursa sahillerini kaplayan salyalar denizdeki canlıların sonunu getiriyor. Gemlik ilçesinde yüzlerce balığın ardından bugün de Mudanya sahiline nesli tükenmekte olan su samurunun cansız bedeni vurdu.

Güncellenme: 15:22, 05/05/2021

Mudanya ilçesinde bulunan yat limanı ve çevresi deniz salyaları (müsilaj) sebebiyle kahverengi tabakaya bürünürken, kirlilikten boğularak ölen su samuru kıyıya vurdu. Limanda bulunan tekne sahipleri ise daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığını belirtti.

Marmara Denizi üzerinde beyaz tabaka olarak kendini gösteren, balık ölümlerine ve kötü kokuya neden olan deniz salyası ‘müsilaj’ bu sefer de Bursa’nın sahil ilçesi Mudanya’da etkili oldu. Sabah saatlerinde ise müsilaj sonucu hareket edemeyen ve boğularak ölen su samuru yat limanın kıyısında ölü olarak bulundu.

Foto: İHA

“KİRLİLİKTE BOĞULDU”

Aynı şekilde diğer canlılarında denizdeki pislik yüzünden hayatını kaybettiğini belirten tekne sahibi Gurbet Ünal, “Teknede kalıyoruz biz. Sabah kalktığımızda deniz kirliliğinden dolayı rıhtımın kenarında su samurunu ölü bulduk. Büyük ihtimalle kirlilikle birlikte limana girdi. Buradaki kirlilikte boğuldu. Şuan ki kirlilik çünkü geçen senelere göre daha fazla” dedi.

37 yıldır Mudanya’da yaşadığını ve daha önce böyle bir şey görmediğini belirten Sait Sezgin ise, ‘' Sabah su samuru pislikten kıyıya vurmuş. Bizde ölü olarak bulduk. Normalde her sene olan bir şeydi ama bu sene daha kötüsü oldu” dedi.

Öte yandan dün Gemlik ilçesi Narlı sahilinde de binlerce balık oksijen yetersizliği sebebiyle ölünce su yüzüne çıkmıştı. (İHA)

İlginizi ÇekebilirMarmara Denizi'nde deniz salya kabusuMarmara Denizi'nde deniz salya kabusuİlginizi ÇekebilirAvşa Adası kıyılarını deniz salyası kapladıAvşa Adası kıyılarını deniz salyası kapladıİlginizi ÇekebilirMarmara'daki deniz salyasının nedeni: Kirlilik ve deniz suyu sıcaklığıMarmara'daki deniz salyasının nedeni: Kirlilik ve deniz suyu sıcaklığı

 

Yayınlanma Tarihi:15:09,