Sözcü Plus Giriş
GALERİ 'Derin Mavi'nin garip canlıları 5 Şubat 2017 03:00
1 Stargazer balığı, denizin dibindeki kumların altına kendini tamamen gömerek gizler.
2 Balığın ağzının üstünde dişe benzer saçaklı bir yapı bulunur.
3 Dişe benzeyen ve kumlardan ayırt edilemeyen bu organ sayesinde kumun altında rahatlıkla nefes alır.
4 Bir av gelene kadar tuzakta bekler, avı kendine yaklaştığında ani bir hareketle kumun arasından fırlar ve onu yakalar.
5 Japon balıkçılar tarafından dünyada çok nadir görülen dev ağızlı köpekbalığı yakalandı.
6 Balıkçılar balığı görünce kısa süreli bir şok yaşadı. 1 ton ağırlığındaki köpekbalığı şimdiye kadar sadece 60 kez görüldü.
7 1 ton ağırlığındaki dev balık bir balıkçı tarafından satın alındı.
8 Dailymail’in haberine göre, 100 yıllık ömrü olan dev ağızlı köpekbalığı 1976 yılında keşfedilmesinden bu yana şimdiye dek sadece 60 kez görüldü.
9 Çoğunlukla Tayvan, Filipin ve Japonya’da görülen dev ağızlı köpekbalıklarının ilki Havaii sahillerinde tesadüf eseri yakalanmıştı.
10 Meksika’nın batısındaki Cabo kenti açıklarında balıkçılar tarafından bulunan garip canlı, görünümüyle şaşkınlık yarattı.
11 Ntv'te yer alan habere göre ilginç gözleri nedeniyle dünya dışı bir varlığa benzetilen canlı için sosyal medyada spekülasyonlar yapıldı.
12 Balık görünümünde olmasına rağmen, pembe ve beyaz renkli canlının karın bölgesi yüzmesini engelleyebilecek kadar şişkin duruyor.
13 Bilim insanları canlının ‘şişen köpek balığı’ olarak bilinen bir tür olduğunu açıkladı.Bu balıklar, tehlikeyi sezdikleri zaman vücutlarını ‘U’ şeklinde kıvırıyor ve su yutarak hacimlerini iki katına çıkarıyor. Böylece avcının kendilerini yakalayıp çekmesini zorlaştırıyor.
14 Yaklaşık bir metre uzunluğunda olan bu türe sadece Batı Amerika açıklarında rastlanabiliyor.
15 Çok nadir görülen bir tür olan siyah denizşeytanı ilk kez kameraya alındı. Aralık ağzı, bıçak gibi keskin dişleri ve hafif şaşkın ifadesiyle siyah denizşeytanı (oltacıbalığı grubundan bir tür) kameraların aradığı yüze sahip.
Ve bir dişi gerçekten de kamera önüne geçti. Araştırmacıların orta Kaliforniya açıklarında görüntülediği bu nadir oltacıbalığı doğal ortamında canlı olarak ilk kez filme alınmış oldu.
16 Uzaktan kumandalı bir araç kullanan ekip, 9 santimetrelik siyah denizşeytanını Monterey Körfezi Kanyonu’nda yaklaşık 580 metre derinlikte görüntüledi. Ardından balığı –büyük bir başarıyla- canlı olarak karaya çıkaran bilim insanları o zamandan beri hayvanı gözlemliyor.
Yakalanan oltacıbalığı, steril bir laboratuvardan çok derin dondurucu odasına benzeyen özel bir karanlık odada tutuluyor. Yalıtımlı duvarlar ve loş ışık, siyah denizşeytanına normalde yaşamını geçirdiği karanlık ve soğuk doğal ortamı sağlıyor.
Gözlemciler ayrıca hayvanın kafasındaki ışıklı zokayı sürekli mi yanık tuttuğunu yoksa ışıklandırmanın başka bir düzeni mi olduğunu da anlamak istiyor.
17 Melanocetus cinsine ait siyah denizşeytanları hakkında çok az bilgi var. Bilim insanları ne kadar yaşadıklarını dahi bilmiyor. Balığın en bilinen özelliği, Disney/Pixar’ın Kayıp Balık Nemo filminden de hatırlayabileceğiniz gibi zokası. Bu adaptasyona uğrayan yüzgecin en uç kısmı parıldıyor ve denizşeytanı bunu kendisine av çekmek için kullanıyor.
18 Onu ilk yakaladıklarında ne olduğunu kimse anlamadı.
19 Araştırmacılar, balığı incelediklerinde denizin 1500 metre derinliğinde yaşayan bir köpek balığı olduğunu tespit ettiler.
20
21 Yeni Zelanda'da balık tutmak için denize açılan Stewart Fraser yakaladığı balığı görünce gözlerine inanamadı.
22 Yeni Zelanda'daki Stewart Fraser adlı balıkçının yakaladığı ilginç yaratık görenleri hayrete düşürdü.
23 Yeni Zelanda'nın 43 mil kuzeyinde Karikari Peninsula bölgesinde balık tutmayan giden Stewart Fraser oltasına takılan balığı çekmek için makarasına asıldığında şok geçirdi. Oğlullar ile balık tutan Stewart Fraser saydam bir karidese rastladı.
24 Şaşkınlık içerisinde olan Stewart Fraser suyun üzerindeki değişik nesneyi almak ile almamak arasında kararsız kaldığını fakat merakına yenilerek daha yakından bakmak için ilginç cismi sudan çıkarmaya karar verdi.
Stewart Fraser şeffaf yaratığı eline aldığında yüzeyinin sanki balık pulları ile kaplıymış gibi olduğunu ve jölemsi ama oldukça sıkı bir forma sahip bir canlı olduğunu belirtti.
25 Stewart Fraser şeffaf yaratığı eline aldığında yüzeyinin sanki balık pulları ile kaplıymış gibi olduğunu ve jölemsi ama oldukça sıkı bir forma sahip bir canlı olduğunu belirtti.
26 Türlerine nadir rastlanan bu canlılar Güney okyanusunda sadece soğuk sularda yaşadıkları belirtildi. Jelimsi vücuduna su toplayarak ve daha sonra topladığı suları püskürtme kuvveti ile ilerliyormuş.
27 Tek Dişin Sırrı
Deniz gergedanı ya da boynuzlu balina olarak da bilinen narval balinasının en dikkat çekici özelliği, erişkin erkek bireylerde dışarı doğru mızrak gibi uzayan 2-3 metrelik spiral dişler.
28 Nadir de olsa dişi bireylerde de görülen bu dişler, narval balinalarının üst çenelerinin sol tarafından spiral yaparak uzar.
29 Bu dişin düşünüldüğü gibi dişilerin ilgisini çekme, rakibini korkutma gibi bir işlevi yok.
30 Harvard Üniversitesi Diş Bilimi Bölümü’nden Martin Nweeia’nın araştırmasına göre bu mızrak dişler bir duyu organı aslında.
31 Dişin yüzeyindeki 10 milyondan fazla sinir hücresi bir tünelle merkezi sinir sistemine bağlı.
32 Bu sayede narvallar sudaki sıcaklık ve basınç değişimlerini algılayabiliyor. Dişlerin bir diğer özelliği de kırılmadan yarım metre kadar esneyebilmeleri.
33 Narval balinalarının yaşam alanı Kuzey Buz Denizi’nde Kanada’nın Baffin Körfezi, Davis Boğazı ve Hudson Körfezi’dir. Kış mevsimi dahil yaşamlarını sürekli arktik bölgede geçiren tek balina türüdür onlar.