Sözcü Plus Giriş

Dev orkinos açık artırmayla satıldı… 1.5 milyon TL’ye alıcı buldu

Japonya’daki Toyosu Balık Pazarı'nda yapılan geleneksel yeni yıl mezatında 208 kilogramlık mavi yüzgeçli bir orkinos 1.5 milyon liraya satıldı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:13, 05/01/2021
Dev orkinos açık artırmayla satıldı… 1.5 milyon TL’ye alıcı buldu

Japonya’da her yeni yılda geleneksel olarak gerçekleştirilen balık mezatı bu sene de Tokyo’daki Toyosu Balık Pazarı’nda yapıldı. Yerel saatle 05.00 sularında başlayan mezatta, onlarca orkinos kıran kırana geçen açık artırmada satışa sunuldu.

Aomori eyaletinde faaliyet gösteren balıkçıların yakaladığı 208 kilogramlık mavi yüzgeçli bir orkinos 20.84 milyon yen (yaklaşık 1.5 milyon lira) fiyata alıcı buldu. Kilosu yaklaşık 7 bin liraya gelen balığın sahibi olan deniz ürünleri toptancısı Yukitaka Yamaguchi fiyatı “makul” olarak nitelendirdi. Yamaguchi, tüm olumsuz haberlerin ortasında müzayedede iyi bir sonuç elde etmekten memnun olduğunu dile getirdi.

2019 yılında tarihi Tsukiji Balık Pazarı’nın Toyosu’daki yeni adresine taşınmasının ardından gerçekleştirilen geleneksel yeni yıl mezatında 278 kilogramlık mavi yüzgeçli bir orkinos 333.6 milyon yen (yaklaşık 24 milyon lira) rekor fiyata alıcı bulmuştu.

SALGININ ETKİSİ

Geçtiğimiz yılki açık artırmada da 276 kilogramlık orkinos için verilen en yüksek teklif 193.2 milyon yen (yaklaşık 14 milyon lira) olmuştu. Bu yıl gerçekleştirilen yarışta ödenen tutarın geçtiğimiz senelere göre oldukça düşük olması “Covid-19 salgının restoran sektörü üzerindeki etkisi” olarak yorumlandı.