Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Devir tasarruf devri
Devir tasarruf devri
Farklı konularda tutumlu olmak, pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Tasarruf dendiğinde her ne kadar akla ilk olarak ekonomik konular gelse de, bu kez gündemimizde enerji tasarrufu var…
Yaşam 24 Eylül 2017 - 02:54

Enerji kategorileri

Düşük enerji harcayıp çalışan ev aletleri, günümüzün önemli trendleri arasında yer alıyor. Enerjinin tasarruflu kullanımına olanak veren bu ürünlerden satın alırken enerji sınıflarına dikkat etmeniz gerekiyor. Enerji sınıfları, G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere 10 gruba ayrılıyor.

enerji-kategorileri

İçlerinde en yüksek enerji tasarrufu sağlayan sınıf ise A+++ ile temsil ediliyor. Konu yüksek tasarruf olduğunda ise A+++, A++, A+, A ve B kategorileri ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre; A++ enerji sınıfı olan bir elektronik eşya, A enerji sınıfı ürüne göre yüzde 40 enerji tasarrufu sağlıyor. Haliyle sayısı artan her artı işareti, gelişen teknolojinin ve enerji tasarrufundan elde edilecek verimin de bir göstergesi.

bilinclendirme-onemli

Ürün satın alırken…

Dünyanın geleceğini koruma altına almak açısından atılması gereken birçok adım, özen gösterilmesi gereken farklı konular var. Çevre koruması için de, doğal kaynakların akıllıca kullanımı ne kadar büyük önem taşıyorsa, enerji tasarrufu da o kadar değerli. Bu noktadan yola çıkan üreticiler, enerjiyi en az kullanarak çalışan ev aletlerini tüketiciyle buluşturarak, dünyanın geleceğine de olumlu etkilerde bulunuyorlar. Bu durumda size düşen, satın aldığınız çoğu ürünü seçerken çevre korumasına katkıda bulunabileceğinizi bilmek. “Peki ama nasıl?” diyorsanız, bu sorunun cevabı yazımızda…

urun-satin-alirken

Bilinçlendirme önemli

Evinizdeki elektrikli eşyaları enerji sınıfı ürünlerle değiştirdiniz. Çevre koruma adına size düşeni yapmak için attığınız bu önemli adımın ardından suyu da daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Başta elektrik ve su olmak üzere, evinizin tüm harcamalarında tasarruf yollarına giderseniz, yıllık bütçenizde de önemli kazançlar elde edersiniz. Tıpkı meyve ve sebzelerinizi akan suyun altında yıkamak yerine, bir kaba koyduğunuz suda temizlemek gibi… Bu şekilde her yıkamada 14 litre olmak üzere yıllık 40 ton su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu uygulamaları yaparken, başta çocuklarınız olmak üzere tüm sevdiklerinizi aynı konuda bilinçlendirmelisiniz. Bu şekilde dünyanın geleceğini koruma altına almak anlamında da yatırım yapmış olursunuz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.