Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dikkat! Bu hatayı yapanlarda kör kalma riski artıyor
Dikkat! Bu hatayı yapanlarda kör kalma riski artıyor
Göz sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Eray Atalay açıkladı.
Yaşam 22 Haziran 2017 - 10:35

1. Sağlıklı Beslenin:
Göz sağlığınızı korumanın yolu da beslenmeden geçer. Omega-3 yağ asitleri, çinko, C ve E vitaminleri yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz problemlerinin oluşumunu engeller. Bunun için somon, orkinos ve diğer yağlı balıkları, yumurta, fındık, fasulye, portakal gibi besinleri hayatınıza dahil edin. Dengeli bir diyet sağlıklı kilo vermenize ve ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bu da beraberinde obezite ve yetişkinlerde körlüğe kadar giden problemlere neden olan Tip 2 diyabet problemiyle karşılaşma ihtimalinizi düşürür.
saglikli-beslenme43
2. Sigarayla vedalaşın!
Sigara pek çok hastalık gibi göz hastalıklarının da verdiği hasarı artırır. Özellikle katarakt, optik sinir hasarı ve makula dejenerasyonuna zemin hazırlar.
tr4wesfs
3. Güneş gözlüğü takın!
Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınması katarakt ve makula dejenarasyonu riskini artırır. Bu nedenle güneşli günlerde UVA ve UVB ışınlarına karşı gözü koruyan güneş gözlükleri tercih edin. gnsgzlu6
4. Koruyucu gözlük kullanın!
İşyerinde veya evinizde tehlikeli veya havayla taşınarak gözünüze zarar verebilecek materyaller kullanıyorsanız, mutlaka koruyucu gözlük takın.
koruyucugzlk
5. Bilgisayar ekranıyla aranıza mesafe koyun!
Bilgisayara veya telefon ekranına çok uzun süre bakmak pek çok göz problemini beraberinde getirebilir. Bunlar;
Göz yorgunluğu,
Bulanık görüş,
Odaklanma problemleri,
Kuru gözler,
Baş ağrısı,
Boyun, sırt ve omuz ağrısıdır.
mesafe43

Son güncelleme: 20:55 - 22.06.2017