Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dikkat eksikliğine eğlenceli çözümler
Dikkat eksikliğine eğlenceli çözümler
Gün boyu yüzlerce uyarana maruz kalıyoruz. Bu durumdan en çok etkilenen çocuklar, dikkat toplamakta sıkıntı yaşayabiliyor. Fakat dikkat dağınıklığı sorununu çözmenin pek çok yöntemi var…
Yaşam 28 Nisan 2018 - 02:29

Farkı fark edin

farki-fark-et

Dikkat sorunu problemlerini sona erdirmek için öncelikle sorunu çok net saptamak gerek. Bu konuda en sık yapılan hata, dikkat dağınıklığı ile eksikliğini birbirine karıştırmak. Çocuğun bir işle uğraşırken konsantrasyon sorunu yaşanması; dikkat dağınıklığıdır. Dikkat süresinin kısalığı, dürtülerin yeterince kontrol edilememesi ise dikkat eksikliği belirtileridir. Bunu kesin olarak öğrenmek için öncelikle sorunun nörolojik ya da hormonal olup olmadığı bir uzman yardımıyla saptanmalıdır.

tedaviye-yonelik

Tedaviye yönelik adımlar

Uyku düzeni, dengeli beslenme, spor, uzman önerisiyle yapılan vitamin desteği gibi unsurlar dikkat toplama konusunda yardımcıdır. Bunlara ek olarak çocuğunuzla dikkatini ölçecek oyunlar da oynayabiliriniz.

ruh-sakinlesince

Ruh sakinleşince…

Ruhu sakinleştiren bir faaliyet olan kitap okumak, dikkatin uzun süre belli bir noktaya odaklanması açısından iyi bir çözümdür. Kitap okurken belli kelimeleri, harfleri  bulup altlarını çizmek, çocuklara verilen dikkat egzersizlerinden biridir.