Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dinozorların sonu olan meteor kanser tedavisinde kılavuz olabilir
Dinozorların yok olmasına sebep olan ve 66 milyon yıl kadar önce dünyaya düşen meteorla birlikte dünyaya geldiği düşünülen iridyum elementi kanserli hücrenin yok olmasında bir araç olarak kullanıldı.
Yaşam 5 Kasım 2017 - 14:59

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda bulunan Chicxulub Krateri’ni oluşturduğu düşünülen ve 66 milyon yıl önce dünyaya çarpan göktaşı; dinozorların neslini ve dünya üzerindeki canlı türlerinin yüzde 70’ini yok etmişti. Newsweek’in haberine göre İngiltere’deki Warwick Üniversitesi ve Çin’deki Yat Sen Üniversitesi’ndeki bilim insanları göktaşı ile birlikte dünyaya geldiği düşünülen iridyum elementi hakkında bir çalışma yaptı. Bilim insanları en ağır ikinci element olan iridyumu kanserli hücrelere enjekte etti. Hücre yapısında bulunan oksijen, zehirli bir yapıya dönüşerek hasarlı hücreler yok etti. Deney sonucunda sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir zarar etkisi olmadan kanserli hücrelerin yok edildiği açıklandı. Gerçekleşen ortak çalışma hakkında konuşan Prof. Peter Sadler kanser tedavisinde kullanılabilecek iridyumun minimum yan etkiyle birlikte kanser hücrelerine karşı savaşta yeni bir alternatif sağladığını belirtti. Sadler kanser tedavisinde kılavuzluk yapabilecek iridyum hakkında; 66 milyon yıl önce bir asteroid ile dünyaya gelen maddeyi tıp için kullanma zamanlarının geldiğini söyledi

Son güncelleme: 15:11 - 05.11.2017