Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dışarıda yemek yerken asla sipariş etmemeniz gereken yiyecekler 10 Ocak 2018 02:57
1 Dışarıda yemek yemeye gittiğinizde nasıl sipariş verirsiniz? Menüyü saatlerce okuyup, masaları garsonla tek tek tartışarak mı, yoksa "En kısa yol bildiğim yoldur" deyip her zaman yediğinizi seçerek mi? Peki restoranlarda sipariş etmemeniz gerekenleri biliyor musunuz?
2 Marine Balık: "Ceviche" olarak da bilinen Latin Amerika kökenli bu balık yemeği, çiğ balığın limon suyunun asidiyle "pişirilmesi"yle yapılıyor. Eğer doğru düzgün yapılmazsa ağızda dağılan bir balık değil, lastik gibi bir şey yemek zorunda kalıyorsunuz. İlla balık sipariş edecekseniz gerçekten pişmiş olanını tercih edin.
3 Karpuz ve Beyaz Peynir: Türkiye'de yaz aylarının vazgeçilmez ikililerinin başında gelen karpuz-peynire Ochoa ve Alexandre ne yazık ki geçer not vermemiş: "Ne zaman bu tabağı sipariş etsek, hayal kırıklığına uğradık." Belki de doğru karpuz ve doğru peynire denk gelmemişlerdir, kim bilir.
4 Somon: Bugüne kadar yediğiniz ve "Unutulmazdı" dediğiniz bir somon yemeği var mı? Zannetmiyoruz. Onun yerine güveçte güzelce pişmiş bir balık ya da midye yemeği sipariş ederseniz damak zevkiniz gelişecektir.
5 Yeşil Salata: Neredeyse her menüde birkaç salata çeşidi vardır. Hele ki vejetaryen ya da vegansanız seçiminizin salata olması çok muhtemeldir. Ancak bu salatalar genellikle menünün en sıkıcı maddesi olurlar. Paranızın karşılığını almak istiyorsanız başka bir şey sipariş etmeye çalışın.
6 Ucuz İstiridye: İstiridye ucuz bir ürün değildir ve gittiğiniz restoranda aşırı iyi bir fiyata satılıyorsa, bu sizin kazançlı olduğunuz anlamına gelmez. Bilakis kalitesiz bir istiridye yemek üzere olduğunuz anlamına gelir. Hele ki istiridyelerinizde güçlü bir balık kokusu varsa, hızla oradan kaçmanızı tavsiye ederiz.