Disney çizgi filmlerinde kadın karakterler artık daha az konuşuyor

Dilbilimcilerin yaptığı araştırma sonucunda Disney çizgi filmlerinde kadınların eski filmlere göre daha az konuştuğunu ortaya çıktı.

Disney çizgi filmlerinde kadın karakterler artık daha az konuşuyor

Carmen Fought ve Karen Eisenhauer isimli iki dilbilimci yaptıkları araştırma ile Disney çizgi filmlerindeki kadın karakterlerin geçmişten bugüne repliklerinin giderek azaldığı ortaya koydular.

Bantmag.com’un haberine göre, Disney'in en eski yapımlarından günümüze doğru yapılan filmlerini inceleyen iki dilbilimci Carmen Fought ve Karen Eisenhauer, eskiden kadınların daha çok konuştuğu karakterlerin yer aldığı sonucuna vardı. Yaptıkları araştırmaya göre 1937 yapımı Snow White, 1950 yapımı Cinderella ve 1959'da yayınlanan Sleeping Beauty‘de kadınlar ve erkeklere eşit derecede söz veriliyor. Ancak, ilerleyen yıllara baktığımızda 1989 yapımı The Little Mermaid‘de erkekler konuşmaların %68'ini üstleniyor. Bu oran, 1991'deki Beauty and the Beast‘te %71, 1992'deki Aladdin‘de 90, 1995'teki Pocahontas‘ta %76 ve 1998'deki Mulan‘da ise %77 olarak görülüyor. Bu arada bu filmlerin çoğunda genellikle kadın karakterler yer almasına rağmen, konuşma oranları gayet az. Disney'in Tangled‘da kadın karakterlerin konuşma oranı %52 ve Pixar'ın Brave‘inde ise %74 olmasına rağmen yine de günümüze yaklaştıkça bu oranın çok fazla yükselmediğini görmek de mümkün.

Loading...