Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Disney, Netflix, WarnerMedia, NBCUniversal, CBS, AMC, Sony ve Viacom kürtaj yasasına tepki verdi
Disney, Netflix, WarnerMedia, NBCUniversal, CBS, AMC, Sony ve Viacom kürtaj yasasına tepki verdi
Hollywood'un ünlü yapım şirketleri Disney, Netflix, WarnerMedia, NBCUniversal, CBS, AMC, Sony ve Viacom, ABD'nin Georgia eyaletindeki kürtaj yasasına karşı tepkilerini ortaya koydu. Şirketler yasasın yürürlüğe girmesi halinde, o bölgede çekilen tüm filmleri geri çekeceklerini ve çalışmaları durduracaklarını belirtti...
Yaşam 2 Haziran 2019 - 12:22

Geçtiğimiz ay, ABD’de henüz yürürlüğe girmeyen bir yasa ortalığı ayağa kaldırdı. Yasaya göre hamile kadınlar, fetüste kalp atışı belirlendiği andan sonra kürtaj olamayacak. Üstelik tecavüze uğrayan kadınlar dahi kürtaj olamayacak. ‘Kalp Atışı Yasası’ olarak bilinen bu yasak, dünyanın pek çok ülkesinde ayaklanmalara neden oldu. Hem kürtaj karşıtları hem de kadının seçim hakkını savunanlar gösteriler yaptı. Dünyaca ünlü isimler yayınladıkları mesajlarla yasağa karşı olduklarını ortaya koydu.
Tepki verenler çığ gibi büyürken, Disney ve Netflix’in ardından WarnerMedia, NBCUniversal, CBS, AMC, Sony ve Viacom gibi sinema endüstrisinin devleri, kanun uygulamaya girerse Ozark, Avengers: Endgame ve Black Panther gibi filmlerin çekildiği eyalette çalışmalarını durduracaklarını açıkladı. Zira, Avengers, Black Panther gibi büyüt bütçeli filmlerin pek çoğu bu bölgede çekilmişti.
Konu ile ilgili Reuters’a açıklama yapan Disney CEO'su Bob Iger; kürtaj yasasının yürürlüğe girmesi halinde şirketin Georgia’da film ve TV dizileri çekmeyi durduracağını söyledi. Stranger Things’in çekimlerini Georgia’da gerçekleştiren Netflix’in içerik yöneticisi Ted Sarandos ise “Georgia’daki prodüksiyonda yer alan ve milyonlarca kadın gibi bu yasa yüzünden hakları kısıtlanacak bir çok kadın çalışanımız var. Yasa henüz yürürlüğe girmedi, orada çalışmamayı seçen partnerlerimize ve sanatçılara destek olmakla birlikte, çekimlere orada devam edeceğiz” dedi.
Film stüdyolarının çekimleri durdurması durumunda Georgia'nın yıllık vergi gelirine büyük bir kayıp yaşaması bekleniyor. Altı haftadan sonra kürtajı yasaklayan kanun, yüksek mahkeme tarafından reddedilmezse, 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek.