Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doğa harikasına HES onayına AKP’li başkandan tepki
Doğa harikasına HES onayına AKP’li başkandan tepki
Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil korunması gereken 100 orman alanı arasında yer alan Karabük’ün Yenice bölgesinde bulunan, doğa ve macera tutkunlarının uğrak yeri Şeker Kanyonu’na HES yapımına onay çıktı. Belediye Meclisi'nden geçen projeye AKP’li Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı karşı çıkıyor.
Yaşam 14 Şubat 2018 - 11:39

Yeşil Gazete’den Rıfat Doğan’ın haberine göre, 1999 yılında Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil korunması gereken 100 orman alanı arasına alınan, Türkiye'nin en büyük blok ormanlarına sahip Yenice'de yer alan Şeker Kanyonu'nu besleyen Şimşir Deresi üzerine yapılması planlanan HES projesine ilişkin 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ve 1/5000 bin Ölçekli Nazım İmar Planı Karabük İl Genel Meclisi'nde 5 Şubat tarihinde onaylandı.

sekermesePlanların, birçok kurumun olumsuz görüş bildirmesine rağmen onaylanması ise dikkat çekti. İmar ve Kentleşme Müdürlüğü söz konusu planlarda şu eksikliklerin olduğuna dikkat çekti:

-İmar planında HES alanı santral binasının bulunduğu bölgede plan kararları üretilmiş, regülatör alanına ilişkin planlama kararlarının üretilmediği,
-Plan açıklama raporlarında alana ilişkin net tanımlamaların olmadığı, regülatör alanları su kanalları ve santral alanına ilişkin yer olmadığı, 1/5000 ölçekli nazım planda regülatör ve santral alanlarına ilişkin kesitler bulunmadığı,
-İdaremize sunulan plan paftalarında plan müellifinin Bülent Türkoğlu olduğu ancak söz konusu müellifin 2018 yılı büro tescil belgesi almadığı yapılan incelemelerde tespit edildiği,


zeki-cayli

‘ŞEKER KANYONU BÖLGENİN CAN DAMARI’

Bölgede daha önce 2010 ve 2013 yıllarında da HES projesi gündeme gelmiş, ancak tepkiler üzerine geri çekilmişti. Yenice’nin AKP’li Belediye Başkanı Zeki Çaylıda 2006 yılında hazırladıkları ve 2007 yılında bitirdikleri 58 milyonluk projeyle Yenice'yi turizm merkezi haline getirdiklerini ifade ederek İl Genel Meclisi'nde kabul edilmesine rağmen HES projesine karşı çıktığını şu sözlerle açıkladı:”Şeker Kanyonu bizim bölgenin can damarı, kalbi. Yenice ormanları dünya ormancılık teşkilatı tarafından korunması gereken 100 bölgenin içine alınmış. Türkiye'de ilk 9 bölgenin içinde. Yani dünyada ilk 100'e, Türkiye'de ilk 9'a giren bir yer ve buna bağlı olarak da bakir doğa harikası olan Yenice'de doğal güzelliklerin turizme açılması adına Yenice Belediyesi olarak 58 milyona 70 bin metrekarelik bir alana restoran, kafeterya, sosyal donatı alanları ve 30 tane bungalov tipi ev yapmak kaydıyla seyir terası noktasında turizmin Şeker Kanyonu ile entegrasyonunu sağlayıp aynı zamanda yürüyüş yollarıyla bağlantısını kurup turizm adına Yenice'nin ayağa kalkması, hareketlenmesi noktasında bir çalışmamız sürüyor. Yenice'nin geleceğini turizmde doğa turizminde görüyoruz. Yenice dediğim bu projeyle ekonomik olarak kalkınacaksa, Yeniceliler iş ekmek elde edecekse turizmden elde edeceğini düşünenlerdenim.”

‘HES YAPILACAKSA KAPIYA KİLİT VURALIM’

Yazıköy Muhtarı İlhan Kahveci de “Bizim 372 nüfuslu köyümüz Şeker Kanyonu'nun üst tarafında. Kanyon, Yenice'nin göz bebeği. Turizme katkı sağlayan turizme açık bir yer” dedi. Kahveci, kanyonun köye kazandırdığı değerler hakkında da “Bizim köyümüzde et-balık tesisi var, 25 kişilik konaklama için pansiyon var. Seyir terasımız var. Köylü turizmden önemli bir gelir elde ediyor. Doğa etkilenecek, kanyon ciddi şekilde etkilenecek. Herkes o kanyona geliyordu, kısacası kilit vursak daha iyi. Toplantılarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor. İdare mahkemesine gideceğiz. Köylüyü toplayacağız ve o projeyi durdurmaya çalışacağız. Biz bu projeye karşı duracağız” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 12:12 - 14.02.2018