Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doğal ve dolgun dudaklar hayal değil
Doğal ve dolgun dudaklar hayal değil
Yaş ilerledikçe dudaklar incelir küçülür ve bu sebeplerden dolayı çekiciliğini kaybeder.
Yaşam 17 Nisan 2016 - 01:41

Yaş ilerledikçe dudaklar incelir küçülür ve bu sebeplerden dolayı çekiciliğini kaybeder. Dudak dolgusuyla; şeklini kaybetmiş dudaklar dolgun ve doğal bir görünüme kavuşabilir…

Yaşlılık dediğimiz süreçte; cildi nemli, gergin, parlak tutan ve bağ dokularımızda mevcut hyalüronik asit azalır. Nemli olmayan, direnci zayıflayan cilt matlaşır, kırışır ve sarkar. Yanaklar yer yer çöker, hatta dudaklar incelir. Çizgileri, çökmeleri, deformasyonları gidermek için dermal dolgu uygulamaları sıklıkla kullanılır. Dermal dolgu uygulamalarının sıklıkla yapıldığı yerlerden biri de dudaklardır. Bu konuda Dr Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr Eylem Acar şu bilgileri verdi:

Gerçekdışı bilgiler tedirgin etmesin

Dudak dolgusu kısa süren, küçük bir enjeksiyon gerektiren ihtiyaca göre hacimlendirici veya şekillendirici, ayrıca perioral (ağız çevresi) çizgileri ve kırışıklıkları da giderebilen bir dolgu uygulama yöntemidir. İlgiyle takip edilen bu konuda diğer estetik prosedürlerde olduğu gibi dolgu uygulamasında da uygulama şekli, uygulama süresi, uygulamanın güvenliği gibi birçok konuda kulaktan kulağa yayılan hikayeler bazen gerçekdışı bilgiler içerebiliyor ve tedirginliğe yol açabiliyor. Gerçek bilgiye ulaşarak doğru kararlar verebilmek amacıyla dudak dolgusu ile ilgili işte en çok sorulan sorular ve yanıtlarım…

Erkek veya kadın fark etmiyor…

– Erkekler de yaptırabilir mi?
Kadınlar veya erkekler, yaşla birlikte cilt altındaki hyalüronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetlerini kaybederler. Genel olarak yaygın düşünce uygulamayı kadınların yaptırdığı yönünde olmakla birlikte erkeklerde de dudak hacimlendirme ve şekillendirme için dermal dudak dolgularının kullanımı doğal görünümlü sonuçlar vermektedir.

İşlem sonrası canlı ve doğal bir görünüm sizi bekliyor...

Risk oranı çok düşük

– Bir riski var mı?
Dudak hacimlendirme ve şekillendirme amacıyla kullanılan dermal dolgular, işlem uygulanan bireylerin fizyolojik farklılıklarına göre uygulamayla birlikte hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler yaratabilse de enjekte edilen jel, zaten vücutta cilt altında bulunan hyalüronik asit içerdiği için herhangi önemli bir risk teşkil etmez. Uygulama sonrası belirtiler sadece birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir belirti rahatsızlık oluşmaz.

İşlem süresi çok kısa…

– Enjeksiyon işlemi ne kadar sürer?
Enjeksiyon işlemi uzman kişiler tarafından uygulandığı takdirde sadece 10-15 dakika sürer. Fakat hekiminizle uygulama öncesi beklentileriniz konusunda konuşmalısınız. Bunun için bir zaman ayırmalısınız.
Uygulama herhangi zamanda örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir, sonrasında kişi rahatlıkla normal yaşama veya işine dönebilir.

Son derece konforlu

– İşlem ağrılı mıdır?
Geçmişte yapılan uygulamalarda bir miktar ağrı olmaktaydı. Ancak yeni teknolojik uygulamalarla lokal anestezik maddeler de dolguların içinde yer alabilmekte. Bu da daha konforlu bir uygulama sağlamakta. Ayrıca işlem öncesi yapılan lokal anestezik uygulamalar da ağrı eşiği düşük kişilerin daha rahat uygulama yaşamasını sağlamayabilir.

Sonucu görmek çok kısa sürüyor

– Ne kadar sürede sonuç alınır?
İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir. Yüz anatomisine ve oranlarına uygun yapılan dudak dolgusu işlemleri dışarıdan naturel bir görüntü verir. Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgunun maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi çok faktöre bağlıdır. Bununla birlikte hyalüronik asit kaynaklı dermal dolguların etki süresi yaklaşık bir yıl kadardır. Vücutta herhangi bir birikim söz konusu değildir.

Doğal bir görünüme kavuşmak mümkün

– Dolgu yapıldığı anlaşılır mı?
Kimse dudaklarının sahte görünmesini istemez. Sahte görüntünün yapay dolgu malzemeleri ile oluşma ihtimali vardır. Tecrübeli ellerde yapılan aşırıya kaçmayan dudak dolgusu ile yüze en çok yakışan, doğal görünümlü dudaklar çok rahatlıkla elde edilebilir. Hekimin teşhisi, deneyimi, kişinin yüz haritasının iyi değerlendirilmesi ve dudak için uygun ürün seçimi çok büyük önem taşır. Hastaların dudakları için gerçek ihtiyacını anlamak ve buna uygun enjeksiyonu planlamak uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Yeni nesil jel dolgu maddeleri ile dudaklara dolgunluk verilebilir ve yeniden şekillendirilebilir. Sonuç tamamen hastanın ne istediği ve hekimin uygulama tekniği ile ilgilidir. Amaç tamamen güzel, doğal ve tazelenmiş bir görünüm elde edebilmek; bakıldığı zaman kişinin neresinde nasıl bir uygulama yapıldığının fark edilmemesi olmalıdır.

Haftaya: Hibrit Enerji ile Cilt Gençleştirme