Doğduğu toprakları unutmadı

Bartınlı iş insanı Fatma İnci Bankoğlu, doğup büyüdüğü topraklarda okula gidemeyen tek bir kız çocuğu bile kalmasın diye köylerden gelen öğrenciler için yurt yaptırdı. Ardından 5 yıl önce kurduğu vakıfla üniversiteli kızlara burs sağladı.

Doğduğu toprakları unutmadı

Bankoğlu Ailesi, Bartın'ın köklü ailelerden biriydi. 1940'ta dünyaya gelen Fatma İnci Bankoğlu, iki erkek kardeşinin yanı sıra ailenin tek kızıydı. Ortaöğretimini Bartın Akşam Kız Sanat Okulu'nda tamamladı. En büyük hobisi dikiş sanatı, iş hayatını da yönlendirdi. Çalışma hayatına, 45 yıl önce İstanbul'da modelist olarak adım attı. 12 yıl sonra kendi tekstil firmasını kurdu, yurt içinde ve Avrupa'da birçok ünlü markaya üretim yaptı. 2009'a kadar çalışma hayatını sürdürüp önemli başarılar elde etti. Ancak doğup büyüdüğü toprakla, Bartın'la bağı hiç kopmadı.

İBEV, yılda 70 Bartınlı üniversiteli kız öğrenciye burs veriyor.

YURT YAPTIRDI

Köylerden eğitim için gelen kızları ve imkansızlıklar yüzünden okuyamayan öğrencileri hiç unutmadı. Çok sayıda öğrenciye bireysel burs ve dernekler aracılığıyla destek sundu. Bartın'ın köylerinde yaşayan kızların merkezdeki okullara gelebilmelerinin zor olduğunu biliyordu. Yurt ihtiyacı büyüktü.

2007'de gerekli izin ve resmi işlemleri tamamlayıp merkezde kendisinin de yıllar önce eğitim aldığı Kız Meslek Lisesi'nin bahçesinde 125 öğrenci kapasiteli İnci Bankoğlu Kız Öğrenci Yurdu'nu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı'na devretti.

Bağış miktarlarının düşük olduğuna dikkat çeken Bankoğlu, kızların eğitimi için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Atatürkçü ve Cumhuriyet'e sahip çıkan kızlar yetişmeli

İş insanlarının bölgelerindeki eğitime destek vermesiyle ülkenin kalkınabileceğini belirten İnci Bankoğlu “Cumhuriyet çocuklarıyız biz. Atatürkçü ve Cumhuriyet'ine sahip çıkan kızlar yetişmeli. Genç kızların yaşadığı ülkedeki medeniyet seviyesini artıracak donanıma sahip, iş yaşamında geri planda kalmayan ve yaşamını ilgilendiren her konuda söyleyecek sözü olan, bağımsız bireyler olarak yetişmelerini arzu ediyorum. Bu amaç için maddi ve manevi her şeyimi ortaya koydum” dedi.

İBEV Kültür Evi'nde her yaştan Bartınlı için atölyeler düzenleniyor.

Üniversiteliye burs Bartınlılara kurs

“Eğitimli kadınların yetiştirdiği çocuklarla ülkemizin geleceğinin çok daha aydınlık olacağına her zaman inandım” diyen Bankoğlu, Bartın'da okuyup üniversiteyi kazanan ancak olanakları elvermeyen kızların eğitimine destek için  2015'te İnci Bankoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı'nı (İBEV) kurdu. Bugüne dek 150 üniversiteli kızın eğitimine katkı sunuldu. 2018'de açılan İBEV Kültür Evi'nde ise çocuklar başta olmak üzere her yaştan Bartınlıya yabancı dil kurslarından, seramik atölyelerine, müzik derslerinden edebiyat toplantılarına çok sayıda atölyeler düzenliyor.

Loading...