Sözcü Plus Giriş
GALERİ Doğru bildiğimiz yanlışlar! 4 Şubat 2018 03:02
1 iPhone'ların Home butonuna iki kere basarak arka plandaki uygulamaları kapatmak batarya ömrünü artırır, telefonu hızlandırır mı? Doğru mu yanlış mı?
Maalesef boşuna uğraşıyorsunuz! Hiçbir faydası yok. Zaten telefonlar belirli sayıda uygulamanın çalışmasına izin veriyor.
2 Pisa Kulesi yamuk yapılmıştır. Doğru mu yanlış mı?
İtalyanların bu ünlü çan kulesi aslında dik olarak tasarlanmış. Fakat yapıldığı tarih olan 1173 yılından itibaren temeldeki yumuşak zemin sebebiyle güneye doğru kaymaya başlamış.
3 Çin Seddi uzaydan çıplak gözle görülebilir. Doğru mu yanlış mı?
Çin Seddi çok büyük olabilir, fakat uzaydan görülebilecek kadar geniş değildir. İnsan ürünü uzaydan görülebilir en belirgin şey aslında ışıklardır.
4 Telefonun şarjı bitmeden yeniden şarj etmeyin; bataryaya zarar verir. Doğru mu yanlış mı?
Akıllı telefonları gece şarjda bırakmak piline zarar verir.Akıllı telefonlar pil dolduğunda elektrik akımını keserler. Yani yüzde 100 şarj dolumu olduğunda telefonu fişten çekmezseniz hiçbir şey olmaz; ne telefon patlar ne de batarya ömrü kısalır.
5 Megapiksel ne kadar yüksek ise, kamera o kadar iyidir. Doğru mu yanlış mı?
Megapikselin yüksek olmasını takiben, daha kaliteli fotoğraflar çekilebileceği gerçeği yansıtmamaktadır. Var olan megapikselin değeri, yalnızca fotoğrafın boyutunu gösterir. Mercek kalitesi, sensör ebatı vb. dinamikler ile fotoğrafın kalitesi belirlenebilir. Megapiksel yalnızca bir etkendir ve en önemli etken değildir.
6 iPhone'ların batarya ömürleri, kapatılan uygulamalarla uzar. Doğru mu yanlış mı?
Batarya ömrü ile ilgili olarak ortaya atılan birçok rivayet arasından bu sav da gerçeği yansıtmamaktadır. Şarj ile ilgili bir probleminiz olmadığı takdirde, acele bir biçimde uygulamaları kapatmanıza lüzum yok.
7 Cam katı bir maddedir! Doğru mu yanlış mı?
Cam şekilsiz bir maddedir.Bu demektir ki cam çok yavaş bir şekilde akmaktadır.Bu yüzden eski cam pencerelerinin alt tarafları daha kalındır.
8 Köpekler salya akıtarak terler. Doğru mu yanlış mı?
Hayır. Ağızlarından hızlı bir şekilde soluk alıp vererek vücut sıcaklıklarını düzenlerler. Terleme işlemini aslında ayak tabanlarından yaparlar.
9 Balık yanında yoğurt yenmez. Doğru mu yanlış mı?
Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan 'histamin' proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki 'histamin' miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizin hiçbir sakıncası yok.
10 Gökkuşağında yedi renk vardır. Doğru mu yanlış mı?
Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor olarak bilinir.İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7'den fazla kuşak bulunur.
11 Kelebeklerin ömrü bir gündür. Doğru mu yanlış mı?
Bazı ergin kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabilir. Ömürlerinde birkaç mevsim yaşayabilenler, kış uykusuna yatabilir veya daha sıcak bölgelere göç edebilir
12 Vejeteryanler asla hayvansal ürün tüketmezler. Doğru mu yanlış mı?
Vejeteryanlık bünyesinde birçok alt grubu barındıran bir tarzdır. Balık ve kümes hayvanları, yumurta ve mandıra ürünlerini tüketen vejeteryanların oluşturduğu gruplar vardır.
13 Çok şeker yiyen şeker hastası olur. Doğru mu yanlış mı?
Fazla şeker alımı ile diyabetli olmak arasında herhangi bir ilişki yoktur.
14 Yemek yanında su içilmez. Doğru mu yanlış mı?
Birçoğumuz yemek yerken su içmenin kilo aldıracağını düşünürüz. Ne kadar susasak da su içmeyi yemekten 1-2 saat sonrasına saklarız veya yemeğe başlamadan içeriz. Kulaktan dolma bu inancın tersine yemek sırasında su içmek kilo aldırmaz, tam tersi iştahı yatıştırmaya yardımcı olur. Yalnızca sindirim sorunu olanlar yemek sırasında su içmemeli.
15 Timsah kovalaması durumunda zikzak yaparak kaçmak daha etkilidir. Doğru mu yanlış mı?
Timsahlar karada çok nadir avlanırlar.Ortalama bir timsahın karadaki maksimum hızı saatte 15 km civarındadır.
16 İnsanlar beyinlerinin sadece %10'unu kullanırlar. Doğru mu yanlış mı?
Beyin görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler gösteriyor ki, beynimizdeki tüm sinirler çeşitli eylemler sırasında kullanılıyor.
17 Bir arabanın benzin deposuna gelebilecek bir kurşun arabayı patlatabilir. Doğru mu yanlış mı?
Bu sadece filmlerde olur. Gerçekte kurşun ya kapakta takılır ya da patlama olmadan deler geçer.