Sözcü Plus Giriş

Doğurganlığı arttıran diyet

Kısırlık günümüzün yaygın sorunlarından biri… Ancak beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişikliklerle üreme potansiyelinizi maksimum seviyeye çıkarmanız mümkün.

Güncellenme: 02:08, 25/02/2017
Doğurganlığı arttıran diyet

Fazla kilolara dikkat!

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde sorun 1/3 oranda erkekle ilişkilidir. Örneğin erkeklerdeki obezite, testosteron ve diğer hormon seviyelerini değiştirebilir. Düşük sperm sayısı ya da düşük sperm hareketliliği fazla kilolu ve obez erkeklerde yaygındır.

fazla-kilolara-dikkat

Kısırlık vakalarının yüzde 30'u ise fazla kilo ve/veya obeziteyle ilgilidir. Fazla kilo hormon düzeyleri üzerine etki edip yumurtlama dönemine etki edebilir. Fazla kilolu kadınlarda yüzde 5'lik kilo kaybı doğurganlığı arttırabilir. Ancak kilo verirken bunu sağlıklı yöntemlerle yapmak gerekir.

Sebepleri neler?

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerine göre Meksika'dan sonra ülkemizdeki doğurganlık oranı açık ara en yüksek düzeyde. Ancak geçen zaman ve değişen yaşam şartlarıyla birlikte 1970-2014 yılları arasında bu oranda düşüş görüldü. Kadınların ekonomik özgürlüklerinin artması, kariyer hedeflerinin yükselmesi ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları üreme sağlığını artan oranla tehdit ediyor.

Çiftler nasıl beslenmeli?

Doğurganlığı arttırmak için beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar…

fast-food

Diyet trans yağ kaynağı fast-food türü besinlerden uzak durulmalıdır.
Doğurganlık için B12 vitamini önemlidir. Bilimsel çalışmalar, erken düşüklerde B12 vitamini takviyesini etkili bulur. B12 kaynağı besinler istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri, tavuk, dana karaciğeri, uskumru, somon gibi deniz balıkları, kırmızı et, tavuk, yoğurt ve süttür.

somon

Hayvansal kaynaklı proteinlerin bir kısmı yerini bitkisel protein kaynaklarına bırakmalıdır. Bunlar, kuru baklagiller, kuru yemişler, tam tahıllar, ıspanak, tere ve karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

sigara-icme

Diyetin glisemik yükü önemli. Bu nedenle kan şekerini hızlı yükseltip düşüren şekerli ve diyet lifi içermeyen besin tüketimi azaltılmalıdır.

kuruyemis

Serbest radikaller erkek kısırlığında önemli paya sahip olduğundan sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.