Sözcü Plus Giriş
GALERİ Donmuş tavuk nasıl çözülür? 12 Ocak 2018 02:55
1 Dondurucuda gözünüze aniden çarpan o donmuş tavuk parçasını akşam yemeğine en güvenli şekilde nasıl yetiştirebilirsiniz? İşte donmuş tavuğu çözdürmek için kullanabileceğiniz 4 farklı yöntem...
2 Buzdolabında Çözdürün: Çözme yöntemlerinin en kolay ve güvenlisi bu: Sadece donmuş tavuğu buzdolabına atmanız yeterli. Bu şekilde hem sıcak ortamda bakteri üreme riskini önlüyorsunuz hem de suyunu salmadığı için tavuğun tadını muhafaza etmiş oluyorsunuz.
3 Tek sorunu ise bunu ancak önceden planlı bir hayatınız varsa başarabilirsiniz. Yarım kilo tavuğun buzdolabında çözülmesi aşağı yukarı 5 saat alıyor, sonrasında 2-3 gün kadar daha da buzdolabında saklanabiliyor.
4 Soğuk Suda Bekletin: Tavuğu işe gitmeden önce buzdolabına atmayı unuttuysanız, ve hala o tavuğu yeme niyetiniz varsa hemen işten gelince tavuğu bir kase soğuk suya yatırın. Tavuğun iyice su geçirmez bir şekilde kapladığınızdan emin olun. 2-3 saat içinde tavuğunuz çözülmüş olacaktır.
5 Dezavantajlarınız şunlar: İşten geç çıktıysanız geç bir akşam yemeğine boyun eğmek zorundasınız. Bakteri üremesini önlemek için kasedeki suyu her yarım saatte bir değiştirmeniz gerekiyor ki su çok ısınmasın.
6 Donmuş Halde Pişirin: Nasıl bir tavuk yemeği yapmayı hedeflediğinizle bu yöntemi kullanıp kullanamayacağınız birbiriyle çok alakalı. Eğer yahni, çorba veya tencerede yavaş pişen bir yemek istiyorsanız, bu yöntemi hiçbir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.
7 Bu şekilde tavuğun pişmesi normalin iki katı zaman alacaktır. Ama tavada kızartma veya sote gibi bir şey istiyorsanız tavuk hala don olduğu için içindeki su kızarmasını veya kahverengileşmesine elvermeyecektir.
8 Mikrodalgada Çözdürün: Bu da bir yöntem, ama bence zor durumda kalmadıkça kullanmayın. Öncelikle tavuğun güvenli kalması için çözdürdükten sonra hemen pişirmeniz gerekiyor.
9 Bunun nedeni mikrodalga bir anlamda pişirme sürecini başlattığı için tavuğun belli bölgeleri bakteri üremesine el veren derecelere gelmiş olacak. Aynı zamanda tadı ve dokusundan biraz feragat etmiş olacaksınız. Genelde mikrodalgada çözdürdüğünüz tavuğun piştikten sonra biraz kuru ve lastikimsi olma riski var.