Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dozunda eleştiri başarılı bir gelecek
Dozunda eleştiri başarılı bir gelecek
Bugünlerde öğrenciler, sene boyunca başarılı olmak için harcadıkları çabanın karşılığını görecek olmanın heyecanını yaşıyor. Karnesi zayıf olanlarsa, başarısız olmalarının yanı sıra ailelerinden gelecek tepkiler konusunda da oldukça endişeliler. İşte tam bu noktada, Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş ebeveynlere önemli önerilerde bulunuyor.
Yaşam 2 Haziran 2018 - 03:50

HER DUYGUNUN AŞIRISI ZARARLI

Çocukla ebeveyn arasındaki ilişkinin olmazsa olmazı aşırıya kaçmamak kaydıyla sevgi. Yani çocuğunuz iyi bir karne aldığında çok yüceltilmemesi gerektiği gibi kötü bir karne almışsa da fazla yergide bulunmamak gerek. Eleştirileriniz kişiliğine değil davranışlarına yönelik olmalı.

1516083820_267541052

EN UYGUN TERBİYE ŞEKLİ…

Disiplin başlığı altında çocuğa bağırmak vb davranışlar uygun bir terbiye şekli değildir. Bu tür davranışlar çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Çocuğunuzu sevdiği bir şeyden mahrum ederek cezalandırabilir, istediği bir şeyi alarak ödüllendirebilirsiniz.

1516083820_18012017__4_

KONUŞARAK ANLAŞMAK ÇOK ÖNEMLİ

Çocukla iletişim kurarken onunla bir birey gibi konuşun. Onunla karnesinde neden zayıf notlar olduğunu konuşun. Problemini öğrendikten sonra çocuğunuza moral vererek onu bazı önlemler aldığında başarılı olacağına ikna edin.

KARŞILAŞTIRMA ÖZGÜVENİ ZEDELER

Küçük yaşlardan itibaren çocuklar arasında yapılan kıyaslamalar ileride büyük olumsuzluklara yol açar. Kıyaslanarak aşağılanan çocuklar özgüveni yetersiz bireylere dönüşür. O nedenle çocuğunuzu başarılı akranlarıyla kıyaslamayın.