Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünya Dans Günü nedir? Dünya Dans Günü nasıl kutlanır?
Dünya Dans Günü nedir? Dünya Dans Günü nasıl kutlanır?
Bugün Dünya Dans Günü... Dünya Dans Günü, UNESCO'nun önde gelen performans sanatları partnerlerinden Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) tarafından 1982 yılında tanıtılan ve o zamandan bu yana 29 Nisan'da kutlanan bir gün. Peki Dünya Dans Günü nasıl kutlanır? İşte detaylar...
Yaşam 29 Nisan 2019 - 10:02

Dünya Dans Günü, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılmıştır ve her yıl 29 Nisan’da kutlanmaktadır. Dünya Dans Günü’nde her yıl, olağanüstü bir koreograf veya dansçı dünyada dolaşan bir mesaj vermeleri için davet edilir. Bu kişiler World Dance Alliance ve ITI Uluslararası Dans Komitesi iş birliği ile Uluslararası Dans Günü kurucu kurumu tarafından seçilir. İşte dans günüyle ilgili merak edilenler…

DÜNYA DANS GÜNÜ ETKİNLİĞİNE HAVANA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Bu yılki etkinliğe Havana (Küba) ev sahipliği yapıyor. Ve ilk kez bir değil, beş isim dans günü özelinde elçi ilan edildi.

DÜNYA DANS GÜNÜ NEDEN 29 NİSAN’DA KUTLANIYOR

Dünya Dans Günü’nün 29 Nisan’da kutlanmasının nedeni ise modern balenin atası olarak kabul gören ünlü balet Jean-Georges Noverre’in doğum günü olması.

DÜNYA DANS GÜNÜ’NDE NELER YAPILIYOR?

Bu fikir, duyurulduğu andan itibaren pek çok dans topluluğu tarafından sahiplenildi ve Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’ne bağlı olmayan etkinlikler de düzenlenmeye başladı. Dans toplulukları, dans stüdyoları, “crew”lar Dünya Dans Günü özelinde performanslar sergiliyor, özel sınıflar açıyor ve daha pek çok özel etkinlik organize ediyorlar. Hepsinin ortak amacı ise belli, dans tutkusunu tüm dünyayla paylaşmak.

Son güncelleme: 10:03 - 29.04.2019