Dünya mirası bitki 30 yıl sonra çiçek açtı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde 30 yıl önce süs bitkisi olarak bahçeye dikilen UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Agave çiçek açtı.

Dünya mirası bitki 30 yıl sonra çiçek açtı

Turizmci Ali Torun’un (55) Belen Mahallesi’ndeki evinin bahçesine 30 yıl önce kaktüs türlerinden sanarak diktiği bitki çiçeklendi.

Kaktüs sandığı bitki çiçek açınca, ana vatanı Orta ve Güney Amerika olan ve sadece bir kez çiçek açan Agave bitkisi olduğunu öğrenen Torun, uzun yıllar büyümeyen bitkinin son 4-5 ayda filizlenmesine şaşırdı.

FOTO: AA

Vatandaşlar, boyu 10 metreyi bulan ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, Agave bitkisiyle fotoğraf çektirdi.

Bitkiye özel bir bakım yapmadığını anlatan Torun, şunları söyledi:

“İlk diktiğimde ismini bilmiyordum. Yıllar sonra filizlenince araştırma yaptım. İsminin Agave olduğunu öğrendim. 30-40 yılda bir çiçek açmasından dolayı Türkiye’de ‘sabır çiçeği’ olarak biliniyor. Biz de sabırla ne zaman çiçek açacağını bekliyorduk, bu yıl çiçek açtı, çok sevindik. Çiçek açtıktan bir, iki ay sonra bitkinin öldüğünü öğrendim. Her gün kontrol ediyorum.”

FOTO: AA

Torun, bahçesinde bir Agave bitkisinin daha olduğunu ve onun da çiçek açmasını sabırla beklediklerini söyledi. (AA)

Sabır çiçeği Muğla'da açtı ama ölecek İlginizi Çekebilir Sabır çiçeği Muğla'da açtı ama ölecek 50 yıldır ilk kez açan Sabır çiçeği koruma altına alındı İlginizi Çekebilir 50 yıldır ilk kez açan Sabır çiçeği koruma altına alındı
Loading...