Reklamsız Sözcü

Dünyada son kalan yerli kabile yok olmak üzere!

1 İngiliz Fotoğrafçı Jimmy Nelson, dünyada son kalan yerli kabilelerin kültür ve geleneklerini “Göçüp Gitmeden Önce” adlı fotoğraf albümüyle belgeledi. Jimmy Nelson’un Göçüp Gitmeden Önce adlı çalışması teNeues tarafından yayımlandı.
2 Batı Moğolistan’ın yarı göçer bir hayat süren Kazakları kışın av mevsiminde, at sırtında, kürk başlıkları ve altın kartalları ile poz veriyor. Rusya’nın kuzey doğusunda Bering Boğazı kıyısında yer alan Çukotka’da 68 bin kişi yaşıyor.
3 Kışın ısının -40 dereceye kadar düştüğü bölgede ren geyiği sürüleri besleyen kabileler Çukçi, Çuvantsi ve Siberya Yupikleri’nden oluşuyor.
4 Yeni Zelanda’da Avrupa kökenlilere oranla azınlığı oluşturan Maori yerlilerinin ataları da 1000 yıl kadar önce Polonezya’dan gelmiş. İlk Avrupalılar, yerlilerin yüzlerindeki dövmeleri şaşkınlıkla karşıladılar.
5 Maske görünümü veren bu dövmeler yüzün kemik yapısını vurgulayan ve savaşkan bir işlev gösteriyor. Eski Himalaya krallığı Lo, bugün Nepal’de Yukarı Mustang olarak biliniyor ve dış dünyadan yalıtılmış bir yaşam sürüyor.
6 1992’ye kadar turistlere kapalı olan bölge, Tibet kültürünün bozulmadan kaldığı yerlerden biri. Hindistan’ın en içe kapalı geleneksel topluluklarından biri Rabariler.
7 Dayanıklılıkları ve muazzam nakışları ile bilinen bu gruba mensup kadınlar bazen yıllar boyunca çeyizleri için nakış işliyor.
8 Nenetler 1000 yıldır Rusya’nın Kuzey Buz Denizi bölgesindeki Yamal yarımadasında yaşıyor. 21. yüzyıl yaşamından uzak görünen bu topluluk üyelerinin çoğu cep telefonuna ve jeneratöre sahip.
9 Ren geyiği sürüleri besleyen Nenetler otlaklarını kaybetmek istemedikleri için bölgede yapılaşmaya karşı çıkıyor.
10 İngiliz fotoğrafçı Jimmy Nelson Dünya üzerinden izleri silinmek üzere olan az sayıdaki ilkel kabileleri fotoğraflarıyla ölümsüzleştiren Nelson'un kareleri 7 kıtadan 35 kabileyi gözler önüne seriyor.