Dünyanın en büyük doğal mavi safiri sergilendi

Üç ay önce bulunan 310 kg ağırlığındaki dünyanın en büyük doğal mavi safiri Sri Lanka'da sergilendi.

Dünyanın en büyük doğal mavi safiri sergilendi

Safiri inceleyen uzmanlar, bunun dünyadaki en nadir mücevherlerden biri olduğunu söyledi. Uluslararası kuruluşlar henüz değerli taşı sertifikalandırmadı.

Safir, başkent Colombo’nun 40 mil güneyindeki Horana’da sergilendi. Bir grup Budist rahip, önce değerli taş için kutsamalar yaptı.

Taş, yerel halkın daha önce bir arka bahçede dünyanın en büyük safir yıldız kümesini tesadüfen bulduğu, mücevher açısından zengin Ratnapura bölgesinde bulundu. Ratnapura, safir ve diğer değerli taşların önde gelen ihracatçısı olan Sri Lanka’nın mücevher başkenti olarak biliniyor.

Yerel sanayi kuruluşu, ülkenin geçen yıl mücevher, elmas ve diğer mücevher ihracatından yaklaşık yarım milyar dolar kazandığını söyledi.

Tiffany şimdiye kadarki en pahalı mücevherini satıyor İlginizi Çekebilir Tiffany şimdiye kadarki en pahalı mücevherini satıyor Angelina Jolie, çenesine taktığı mücevher ile olay oldu İlginizi Çekebilir Angelina Jolie, çenesine taktığı mücevher ile olay oldu 50 yıl sonra uçak enkazından mücevher kutusu bulan dağcıya ödül verildi İlginizi Çekebilir 50 yıl sonra uçak enkazından mücevher kutusu bulan dağcıya ödül verildi
Loading...