Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyanın en hızlı kadını Türkiye’de
Dünyanın en hızlı kadını Türkiye’de
Amerikalı atlet Carmelita Jeter, atletizmde kadınların işinin zor olduğunu ve kendilerini ispat etmelerinin beklendiğini söyledi.
Yaşam 21 Nisan 2016 - 01:49

Özlem GÜVEMLİ

Çocuklar için Türkiye'ye gelen Amerikalı atlet Carmelita Jeter, atletizmde kadınların işinin zor olduğunu ve kendilerini ispat etmelerinin beklendiğini söyledi.

Dünyanın en hızlı kadın atleti Carmelita Jeter, ilköğretim çağındaki çocukların sporla tanışmasını sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Cheetos Türkiye'nin En Hızlısı' yarışması için Türkiye'ye geldi. Yarışmanın ilk ayağının gerçekleştirildiği Edirne'de buluştuğumuz Jeter, “Hayatımda en çok etkisi olan idollerim annem ve büyükannemdi. Ailemdeki güçlü kadınlardan güç aldım” diye konuştu.

KADIN OLMAK ÇOK ZOR

Atletizmde kadın olmanın kolay olmadığını anlatan Jeter, “Kadın olarak kendinizi sürekli ispat etmeniz gerekir, sizden hep bu beklenir. Ayrımcılık olarak adlandıramasam da kadınlar ve erkekler eşit değerlendirilmiyorlar” diye konuştu. Jeter, çocuklara “Sadece koşmak yetmez, akıllı olun ve çok çalışın” mesajı verdi.

En büyük tutkum çocuklar

Carmelita Jeter, “Çocukların mutlu olması için çabalamak benim tutkum. Masum oldukları için kendilerine zarar verilmesine engel olamıyor, seslerini çıkaramıyorlar. Yetişkinler gibi kendilerini koruyamadıkları için çocukların şiddete maruz kalması, cinsel istismara uğraması çok daha üzücü” diye konuştu.