Reklamsız Sözcü

Dünyanın en şanssız insanları

1 Çok istediğiniz bir şeyi almaya gittiğinizde kalmadığını görünce, sevdiğiniz bir eşyayı kaybettiğinizde veya bir çekilişte herhangi bir şey kazanamadığınızda kendinizi dünyanın en şanssız insanı hissediyorsanız şimdiye kadar yaşayan 9 şanssız insana kıyasla hiçbir şey görmediniz. Bu insanların hikayelerini okuyunca kendinizi dünyadaki en şanslı kişi olarak görebilirsiniz.
2 Ann Hodges: 30 Kasım 1954 yılında evinde oturan Ann Hodges'e meteorite isabet etti. Dünya dışı dünyevi bir nesne tarafından şimdiye kadar yaralanmış tek bilinen kişidir. Böyle bir olayın tekrar etme olasılığı milyarda bir.
3 Tsutomu Yamaguchi: Hiroshima'nın 6 Ağustos 1945'te atom bombasıyla vurulduğu sırada Tsutomu Yamaguchi işinin başındaydı. Vücuttaki çiziklerle atom bombasını atlattıktan sonra memleketi Nagasaki'ye dönmeye karar verdi. Ancak çalışmaya başladığı gün Amerika, Nagasaki'ye bir kez daha bomba attı.
4 Violet Jessop: Hayatını denize ve okyanusa adayan 1887 doğumlu Jessop, gemilerde hosteslik ve hemşirelik görevlerini yürütmüş. Ancak hayatını ilginç kılan bunlar değil, zira kendisi aralarında Titanic’in de olduğu tam 3 gemi kazasından sağ kurtulmayı başarmış! 3 gemi kazasından kurtulduğu için şanslı mı? Yoksa bindiği gemilerin hepsinin kaza yapması mı?
5 Jason ve Jerry Lawrence: Jason ve Jerry Lawrence adlı İngiliz çift New York'a gezmeye gitti. Ancak orada oldukları tarih bayağı şanssızdı, 11 Eylül saldırısını birebir yaşadılar. Bitti mi? Hayır. Çift 2005 yılında Londra'ya gitmeye karar verdi. Gittiler, bu kez de Londra'da yaşanan yeraltı saldırısına şahit oldular. Ama orada durmadı. 2008'de yine Mumbai'de yola çıktılar. Yine, 26 Kasım 2008'de gerçekleşen terörist saldırı, yaklaşık 160 kişinin ölümüne yol açtı ve Hindistan tarihinin en büyük terörist saldırısı bu oldu. Ve yine bu çift oradaydı.
6 Frane Selak: Ocak 1962'de Selak, trenle Saraybosna'dan Dubrovnik'e gitti. Tren, buz nehrine çarptı ve onun dışındaki tüm 17 yolcu öldü. Ertesi yıl, uçakla yolculuk yapıyordu ve birdenbire kapı kokpitten uçtu. Bu kaza sonucunda 19 kişi hayatını kaybederken, Selak ise sadece küçük yaralanmalarla kurtuldu. 1966'da yine bir otobüs kazasından sağ kurtuldu. 1970'de ise hatalı pompa nedeniyle alevlerle kaplı arabasından kaçmayı başardı.
7 Roy Sullivan: Şanssız insanlar arasındaki en efsane isimlerden biridir. 1942-1977 yılları arasında Sullivan, yedi kez yıldırım çarpmıştır.
8 Costis Mitsotakis: 2012'de İspanya'da 250 kişiden oluşan küçük bir köyde yaşayanlar ortak piyango oynadı. Sadece Costis Mitsotakis bu çekilişe katılmadı. Köylülerin oynadığı piyango biletine tam 950 milyon dolar değerinde büyük ödül isabet etti. Anlaşmadaki herkes en az 130 bin dolar kazandı, Costis Mitsotakis hariç.
9 Jeanne Rogers: Jeanne Rogers açıkça şimdiye kadar yaşayan en şanssız insanlardan biridir. Bir gemiden suya düştü, yıldırım çarptı, kocası tarafından neredeyse ölümüne kadar dövüldü, haydutlar tarafından saldırıya uğradı. Bu kazaları atlattıktan sonra, Rogers'a kaza sonucu ölümlerden korkup korkmadığı soruldu. Basit cevap verdi, "Ölmek beni korkutmaz, ancak yaşamak saçmalıklarımı benden korkutuyor."
10 John Lyne: Normalde insanı öldürecek olan 16 kazadan sağ kurtulan şanssız John Lyne, şimşek darbesiyle vurulduktan sonra önce bir minibüs ardından da bir otobüs çarptı.