Dünyanın en uzun kadını konuştu: Farklı olmak kötü bir şey değil

Safranbolu'da yaşayan Rümeysa Gelgi (24), 2 metre 15 santimlik boyuyla 'dünyanın en uzun boylu kadını' olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Gelgi, "Farklı olmak kötü bir şey değil. Sizi hiç ummadığınız başarılara götürebiliyor" dedi.

Dünyanın en uzun kadını konuştu: Farklı olmak kötü bir şey değil

Weaver sendromu nedeniyle boyu hızla uzayan, 2014 yılında 2 metre 13,5 santim boyuyla ‘Dünyanın en uzun geç kadını’ unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Rumeysa Gelgi, yeniden rekorlar arasında yer aldı.

Gelgi bu kez ‘Dünyanın en uzun boylu kadını’ olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi.

Yürüteç yardımıyla hareket edebilen, akülü tekerlekli sandalye kullanan Rumeysa Gelgiye, belgesini Guinness Rekorlar Kitabı görevlileri verdi.

“BU İLGİ BENİ ÇOK MUTLU ETTİ”

Dünyanın en uzun boylu kadını unvanına sahip olduğu için büyük bir gurur duyduğunu anlatan Rumeysa Gelgi , “Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en uzun boylu kadını unvanına sahip olmak için başvuru yaptım. Sonrasında bir ölçüm sürecimiz oldu ve rekorum onaylandı. Geçen hafta resmi sertifika takdimi gerçekleşti ve dün tüm dünyaya duyuruldu. Dünden beri gerçekten çok yoğun bir programım oldu. Tabii ki bu ilgi ve destek beni çok mutlu ve motive ediyor. Şu an yaşayan en uzun boylu kadın da, yaşayan en uzun boylu erkek de Türkiye’de. Türkiye bu iki unvana da sahip. Güzel bir tesadüf oldu” dedi.

Mardinli Sultan Kösen de (38) halen 2 metre 51 santimlik boyuyla ‘dünyanın en uzun erkeği’ rekorunun sahibi.

Farklılıkların ve dezavantaj gibi görünen şeylerin insanın kendi isteği ve çabasıyla avantaja çevirebileceğini belirten Rumeysa Gelgi, “Görünür farklılıkları bulunan ve bununla ilgili özellikle özgüven problemleri yaşayan insanlara şunu söylemek isterim, farklı olmak sandığınız kadar kötü bir şey değil. Benim yaptığım şey de tam olarak buydu. Çok nadir olan sendromumu ve bana getirdiği uzun boyu kendim için avantaja çevirerek iki kez dünya rekortmenliği unvanına sahip oldum” diye konuştu.

“YAKINDA ÇALIŞMAYI UMUYORUM”

Pandemi sürecinde hayal ettiği bölümü tamamladığını ve yakında çalışmaya başlamayı umut ettiğini ifade eden Gelgi, sözlerine şöyle devam etti:

“Pandemi sürecinde eğitimime odaklanma imkanım oldu. 2016 yılında üniversite sınavına girmiş ve istediğim bölümde online eğitim söz konusu olmadığı için tercih yapamamıştım. Geçen yıl sonunda çoğunlukla evde olduğum için buna tamamen kendimi verebilme fırsatı buldum. Mutlulukla söylüyorum ki kısa bir süre önce eğitimimi tamamladım ve eğitimimi web geliştirme üzerine aldım. Şu anda bir ön yüz geliştiricisiyim. Yakında umuyorum ki çalışmaya başlayacağım.” (DHA)