Dünyanın gündemine oturan çocuktan acı haber… 12 yaşındaki Archie’nın yaşam desteği kesildi

İngiltere'de ailesinin solunum cihazının kapatılmaması için verdiği hukuk mücadelesi nedeniyle dünya gündemine yerleşen 12 yaşındaki Archie Battersbee, 4 aylık koma sürecinin sonunda yaşam desteğinin kesilmesi sonucu hayata veda etti.

Dünyanın gündemine oturan çocuktan acı haber… 12 yaşındaki Archie’nın yaşam desteği kesildi

İngiltere'de yaklaşık 4 aydır komada olan ve sağlık durumuyla ilgili tartışmalar nedeniyle dünya gündemine oturan 12 yaşındaki Archie Battersbee, Yüksek Mahkeme'nin dün verdiği karar sonrası solunum desteğinin kapatılması sonucu hayatını kaybetti.

Oğullarının son anlarını hastane yerine bakımevinde geçirilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) son dakika başvurusu yapan aile, taleplerinin dün akşam reddedilmesiyle tüm yasal yolların tükendiğini açıkladı.

‘SONUNA KADAR SAVAŞTI’

Beyin ölümü gerçekleşen ve 4 aydır yaşam destek ünitesine bağlı yaşayan Archie'nin solunum bağlantısı bugün kesildi. Aylardır oğlunun yaşaması için hukuk mücadelesini sürdüren acılı anne Hollie Dance, “Çok güzel bir çocuktu ve sonuna kadar savaştı. Annesi olduğum için gurur duyuyorum” dedi.

Archie ve annesi.

Çok sayıda kişi, aileye destek için Royal London Hastane önünde toplanarak Archie için çiçekler bıraktı ve mumlar yaktı.

AİLE TÜRKİYE’YE GETİRMEK İSTEMİŞTİ

İngiliz yargısının taleplerini reddetmesine karşın hukuk mücadelesini sürdüren aile, daha önce Türkiye ve Japonya’daki doktorlardan yardım teklifleri aldıklarını söylemişti.

Aile, son olarak da Archie'nin “huzurlu ve hastanenin kaosundan uzak bir bakımevinde hayata veda etmesi” talebiyle Yüksek Mahkeme'ye başvurmuş, ancak bu talep de dün reddedilmişti. Doktorlar, çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve yaşam destek ünitesinden çekilmesi gerektiğini belirterek Archie’yi başka bir yere götürmenin “çok riskli” olduğunu ifade ediyordu.

TİKTOK OYUNU KOMAYA SOKTU

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan'da Essex'teki evinde boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta katılımcılardan nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout' denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti.

İngiltere'de yaklaşık 4 aydır komada olan Archie için mahkeme kararını verdi İlginizi Çekebilir İngiltere'de yaklaşık 4 aydır komada olan Archie için mahkeme kararını verdi Boğulma denemesi: İngiltere'nin konuştuğu Archie'yi komaya sokan TikTok oyunu yeniden gündemde İlginizi Çekebilir Boğulma denemesi: İngiltere'nin konuştuğu Archie'yi komaya sokan TikTok oyunu yeniden gündemde İngiltere, Archie'yi konuşuyor: Saatler içerisinde destek ünitesi kapatılacak, Türkiye'ye taşınması gündemde İlginizi Çekebilir İngiltere, Archie'yi konuşuyor: Saatler içerisinde destek ünitesi kapatılacak, Türkiye'ye taşınması gündemde
Loading...