Durmuş Ünal görme engellilerle bisiklet turunda

Sosyal medya sayfasından paylaştığı gezi videolarıyla dikkat çeken Durmuş Ünal bu sefer Belçika'nın Brüksel Şehrinde faaliyet gösteren Cyclone A derneğinin organizasyonunda Görme Engelliler ile birlikte 60 km Bisiklet Turu gerçekleştirdi.

Durmuş Ünal görme engellilerle bisiklet turunda

Durmuş Ünal Görme Engelliler ile birlikte gerçekleştirdikleri 60 km süren bisiklet yolculuğu ve Cyclone A Derneği ile ilgili şunları söyledi: “ Cyclone A (siklon A) derneği Brüksel'de görme engelli kişilerin Tandem bisiklet ile gezinti yapmasını ve sosyal aktivitelere katılmasını sağlamak için 14 Şubat 1987'de kurulmuş. O günden günümüze de bu faaliyetlerini hayırseverlerin bağışlarıyla başarıyla yerine getirmekte.
Dernek, feslefi, politik veya dini ayrım gözetmeksizin herkese kapısını açıyor.

“ENGELLİLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

12 yaşından 80 yaşına kadar pek çok üyesi var. Dilleri veya dinleri farklı olsa da aynı amaç etrafında insanları birleştiriyor ve görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı amaç edinen insanlara sosyal bir ortam sunuyor.
İlk zamanlar ‘tandem’ adı verilen çift kişilik bisikletleri kiralayarak üyelerinin kullanımına sunan dernek, zamanla kendi bisikletlerini satın almaya başladı. Bazı bisikletler farklı boylarda, farklı bacak uzunluğundaki kişiler için özel olarak tasarlandı. Bisikletlerin tamir ve bakımı içinse profesyonellerden değil, gönüllülerden destek alınıyor.

Görme engelli bir kişinin yaşadığı en önemli sorun, gözlerinin görmemesi değildir aslında; toplumun görme engellilerle ilgili, yanlış anlayış ve ön yargılarıdır onlara hayatı zorlaştıran. Olanakların yetersizliği ve diğer insanlarla arasındaki fırsat eşitsizliği, görme engelli bireyin sağlıklı bireylere göre dezavantajlı olmasına yol açar. Bu farkı ortadan kaldıran, engelli bireyin hayatını kolaylaştıran araçlardan biri de ‘tandem’ bisikletlerdir” dedi.