Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yanlış biliyoruz! Duygular bizi yanıltır mı?
Yanlış biliyoruz! Duygular bizi yanıltır mı?
Davranışsal ekonomi ve oyun teorisi uzmanı Eyal Winter İstanbul'da katıldığı bir etkinlikte, karar alma süreçlerinde duygu ve mantığın çatışma halinde olduğu düşüncesinin bilimsel olarak doğru olmadığını söyledi. Peki duygularla karar vermek yanlış bir yol mu? Duygular karar verme sürecinde olumsuz bir etki mi yaratıyor? İşte Winter'ın açıklamaları...
Yaşam 3 Nisan 2018 - 17:11

Davranışsal ekonomi ve oyun teorisi uzmanı Eyal Winter’ın Akıllı Hissetmek kitabı İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından Türkçeye çevrildi. Kitabının lansmanı için santralistanbul Kampüsü'nde okurlarıyla bir araya gelen Winter, karar alma süreci ile ilgili genel kanının yanlış olduğuna dikkat çekti ve bu süreçte duygu ve mantık ilişkisini anlattı.

Uluslararası Oyun Teorisi Derneği üyesi, davranışsal ekonomi ve oyun teorisi uzmanı Eyal Winter çevrildiği dillerde ilgi uyandıran kitabını tanıtmak ve okurlarıyla söyleşi yapmak üzere İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen etkinliğe katıldı. BİLGİ Rektör Vekili Prof. Dr. Ege Yazgan yaptığı açılış konuşmasında, etkinliğin düzenlenmesinde büyük emekleri olan BİLGİ Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Remzi Sanver'e teşekkürlerini sunarken; Sanver, “20. asrın en önemli gelişmeleri içerisinde bugün güçlü bir davranış bilimleri kuramı var. Bu literatürün en güçlü isimlerinden Eyal Winter'ı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” diyerek Winter'ı davet etti.

MANTIKLI DUYGULAR…

eyal-winter

Eyal Winter söyleşide, oyun teorisi gibi matematik disiplinine özgü bir alanı gündelik hayattan örneklerle basit bir dille anlattığı kitabından bahsederken, kendisini bu kitabı yazmak konusunda motive eden şeyin, daha önce yürütmekte olduğu İbrani Üniversitesi Rasyonalite Çalışmaları Merkezi Başkanlığı'nda edindiği deneyimler olduğunu söyledi. Mantık ve duygunun karar almada iş birliği içinde olduğunu belirten Winter, “Duyguların, insanların karar alma süreçlerine etkileri ile ilgili olarak bilinen iki yanlış var. Bunlardan ilki, aklın ve kalbin yani mantığın ve duyguların birbirleriyle çatışma içinde olduklarına dair yaygın inanış. İnsanlar, stratejik ya da günlük kararları alırlarken mantıklarıyla hareket etmeleri gerektiğini düşünür. Aslında bilimsel olarak biliyoruz ki, aldığımız en mantıklı kararlarda duygular da rol oynar. Dolayısıyla mantık ve duygu, iş birliği içinde ve bir arada çalışır. İkinci bilinen yanlış ise, duyguların karar alma süreçlerinde olumsuz etkilerinin olduğu yönünde. Halbuki duygular, mantıklı kararlara varmamızda yardımcı olur. Örneğin öfke duygusu, vücutta salgılanan adrenalini arttırdığından kişilerin çoğunlukla daha fazla odaklanmasına ve özellikle finansal konularda daha doğru kararlar vermelerine yardımcı olabilir” dedi.

Eyal Winter kimdir?

eyal-winter-bulten

Profesör Eyal Winter, karar verme üzerine akademik çalışmalarda dünyanın önde gelen kurumlarından biri olan Kudüs İbrani Üniversitesi Rasyonalite Çalışmaları Merkezi'nin direktörüdür. Profesör Winter, İbrani Üniversitesi'nde İktisat Bölümü Başkanı olarak görev yaptı ve 2011'de Almanya Federal Cumhuriyeti hükümeti tarafından verilen Humboldt Ödülü'nün sahibi oldu. Washington Üniversitesi'nde, İtalya Floransa'daki Avrupa Üniversitesi Enstitüsü'nde ve İngiltere'de Manchester Üniversitesi'nde profesör kadrolarında bulundu. Ayrıca Profesör Winter, Uluslararası Oyun Teorisi Derneği'nin üyesi ve Games and Economic Behavior dergisinin yardımcı editörüdür. Dünyanın her yanında 26'dan fazla ülkede, Harvard Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Berkeley Kaliforniya Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi dahil, 130'u aşkın üniversitede seminer verdi.

Son güncelleme: 17:22 - 03.04.2018